0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-09-13

Artykuły:

Zwolnienia indywidualne z pracy z przyczyn niedotyczących pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracowników dzieli się na dwa rodzaje: zwolnienia indywidualne i zwolnienia grupowe. Czym charakteryzują się zwolnienia indywidualne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 września 2024

Nieobecność nieusprawiedliwiona jako przyczyna dyscyplinarki

Nieobecność nieusprawiedliwiona jako przyczyna dyscyplinarki to sytuacja, w której pracownik nie stawił się do pracy bez usprawiedliwienia, co może być uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

13 września 2024

Akta pracownicze w formie elektronicznej - jak je prowadzić?

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia dla zatrudnianych pracowników akt osobowych. Jak prowadzić akta pracownicze w formie elektronicznej? Ile wynosi okres przechowywania akt? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 września 2024

Kiedy przysługuje prawo do urlopu zleceniobiorcy?

Zleceniobiorcy przysługują uprawnienia zawarte w treści umowy zlecenie. Nie obowiązują tu przepisy zawarte w Kodeksie pracy. Często zatem pojawia się pytanie czy przysługuje prawo do urlopu zleceniobiorcy? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

13 września 2024

Urlop rodzicielski ojca dziecka - nieprzenaszalna część

Nowelizacja Kodeksu pracy , która weszła w życie w kwietniu 2023 roku wprowadziła dodatkowy wymiar urlopu rodzicielskiego, który może wykorzystać tylko jeden z rodziców. Ile wynosi urlop rodzicielski ojca, który jest nieprzenoszalny na drugiego rodzica?

13 września 2024

Równoważny system czasu pracy a lekki stopień niepełnosprawności

Przepisy prawa pracy dopuszczają kilka rodzajów systemów czasu pracy. Jednym z nich jest równoważny system czasu pracy. Czy może on być stosowany dla pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

13 września 2024

JPK dla podatnika zwolnionego z VAT przekazywane do urzędu

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami plik JPK dla podatnika zwolnionego z VAT jest obligatoryjny w każdym miesiącu?

13 września 2024

Faktura bez podpisu nabywcy i odbiorcy jest ważna!

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą od wielu lat przywykli, że każdą wystawioną lub odebraną od dostawcy fakturę należało podpisać. Sprawdź, kiedy faktura bez podpisu nabywcy i odbiorcy zgodnie z aktualnymi przepisami jest prawidłowa!

13 września 2024

Elementy faktury VAT - informacje podstawowe

Dokument księgowy, jakim jest faktura, musi spełniać odpowiednie standardy. Kto może wystawiać faktury? Czym jest faktura imienna i uproszczona oraz jakie są podstawowe elementy faktury VAT? Dowiedz się, jakie są obowiązkowe elementy na fakturze VAT!

13 września 2024

Towar od nievatowca otrzymany wcześniej niż faktura

Współpracując z różnymi kontrahentami, może się zdarzyć, że towar trafi do nas wcześniej od faktury. Co w przypadku, gdy kontrahent nie jest vatowcem? Jak zaksięgować zakup w sytuacji gdy towar od nievatowca został dostarczony przed fakturą? Przeczytaj!

13 września 2024

Roczna korekta VAT u podatnika opodatkowanego ryczałtem

Podatnicy VAT, którzy prowadzą sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną oraz odliczają podatek VAT proporcją powinni dokonywać rocznej korekty VAT. Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona roczna korekta VAT u podatnika opodatkowanego ryczałtem? Sprawdź!

13 września 2024

Współuczestnictwo w postępowaniu - kiedy może mieć miejsce?

W postępowaniu cywilnym, ale również i w postępowaniu administracyjnym występuje taka instytucja jak współuczestnictwo. W artykule wyjaśniamy, na czym dokładne polega współuczestnictwo w postępowaniu oraz kiedy może mieć ono zastosowanie!

13 września 2024

Odpisy aktualizujące w świetle ustawy o rachunkowości

Odpisy aktualizujące pełnią kluczową rolę w poprawnym przedstawianiu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Tworzone na mocy ustawy o rachunkowości, pozwalają na realne oszacowanie wartości należności, biorąc pod uwagę ryzyko ich nieściągalności. Sprawdź!

13 września 2024

Współtwórstwo utworu - najważniejsze informacje

Czym jest współtwórstwo utworu? Jakie zasady regulują wspólne utwory oraz jakie prawa przysługują współtwórcom! Dowiedz się, jak prawo chroni twórców działających wspólnie i jakie korzyści mogą oni uzyskać z tego rodzaju twórczości!

13 września 2024

Tajemnica przedsiębiorstwa a dostęp do informacji publicznej

Dostęp do informacji publicznej gwarantuje osobom zainteresowanym wgląd do danych o działalności organów publicznych. Czasem jednak informacje obejmuje tajemnica przedsiębiorstwa. Czy organ ma wtedy prawo odmówić udzielenia odpowiedzi na pytanie? Sprawdź!

13 września 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów