0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-09-16

Artykuły:

Czy powódź usprawiedliwia nieobecność w pracy?

Powódź to niezwykle stresujące i nagłe zdarzenie. Bywają sytuacje, że pracownik nie może dotrzeć z tego powodu do pracy. Przeczytaj i dowiedz się, jak możesz wówczas usprawiedliwić swoją absencję z powodu powodzi.

16 września 2024

Odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych a zwolnienie z podatku

Omawiamy zasady opodatkowania odszkodowań za szkody w uprawach rolnych, warunki zwolnienia z podatku dochodowego oraz przepisy regulujące te kwestie. Przeczytaj i sprawdź, jak na gruncie podatków rozliczyć odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych!

16 września 2024

Ubytki wyrobów akcyzowych - czy podlegają opodatkowaniu?

Ustawa o podatku akcyzowym zawiera zakres przedmiotowy objęty podatkiem akcyzowym. Są to m.in. wyroby energetyczne, energia elektryczna, alkohol i wyroby tytoniowe. Czy wiesz, że ubytki wyrobów akcyzowych również są przedmiotem opodatkowania? Wyjaśniamy!

16 września 2024

Fałszowanie ewidencji czasu pracy

Ewidencja czasu pracy powinna odzwierciedlać faktycznie przepracowane przez pracownika godziny oraz zawierać informacje o nieobecnościach. Co w sytuacji, kiedy pojawią się w niej błędy? Sprawdź, co grozi za fałszowanie ewidencji czasu pracy!

16 września 2024

Nieprawidłowy okres wypowiedzenia na wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie to jedna z form rozwiązania umowy o pracę. Bezpiecznie jest stworzyć je na piśmie. Powinno zawierać m.in. termin zakończenia umowy. Co się dzieje w przypadku, gdy na wypowiedzeniu zostanie wskazany nieprawidłowy okres wypowiedzenia?

16 września 2024

Jak wygląda kontrola ZUS w firmie?

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorcy muszą się liczyć się z tym, że poza kontrolą skarbową odnoszącą się do zagadnień podatkowych, może spotkać ich kontrola ZUS w firmie. Dowiedz się więcej w tym temacie!

16 września 2024

Zleceniobiorca w liczbie ubezpieczonych na ZUS DRA

Zleceniobiorca w liczbie ubezpieczonych na ZUS DRA: wyjaśniamy wątpliwości. Czy wszyscy zleceniobiorcy muszą być zgłoszeni? Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom i jak to wpisać w deklaracji? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

16 września 2024

Śmierć zleceniobiorcy a obowiązki zleceniodawcy

Śmierć zleceniobiorcy, choć bywa zdarzeniem rzadkim, to jest prawdopodobna. Konieczne jest wówczas podjęcie odpowiednich działań. Jak będzie kształtowała się kwestia ZUS-u i podatków? Dowiedz się więcej na temat obowiązków pracodawcy w tym zakresie!

16 września 2024

Paski wynagrodzeń – czy pracodawca musi je udostępnić byłym pracownikom?

Wydawanie dokumentów zwanych potocznie „paskami wynagrodzeń” jest dość popularną praktyką w wielu zakładach pracy. Czy pracodawca musi udostępnić paski wynagrodzeń byłym pracownikom? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

16 września 2024

Czy zawyżony VAT na paragonie można skorygować?

Prowadzisz sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej? Zastanawiasz się jak można i czy to jest w ogóle możliwe aby skorygować zawyżony VAT na paragonie? Jakie stanowisko w tym zakresie przyjmują organy podatkowe i sądy? Na pytania odpowiadamy w artykule.

16 września 2024

Paragon bez NIP – czy można zaksięgować?

Żeby ująć wydatki udokumentowane paragonem, musi on spełniać warunki, w tym posiadać numer NIP, ale zdarzają się sytuacje gdy paragon został wystawiony bez NIP. Paragon bez NIP – jak zaksięgować taki wydatek oraz czy można odliczyć VAT? Sprawdź!

16 września 2024

Faktura do paragonu wystawiona bez NIP-u

Faktura do paragonu jest dowodem księgowym pozwalającym przedsiębiorcy na ujęcie danego zakupu do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszenie podatku. Czy takie prawo też ma przedsiębiorca, który otrzymał fakturę do paragonu bez NIP-u?

16 września 2024

Usługi dodatkowe a WNT - stanowią import usług, czy zwiększają podstawę opodatkowania WNT?

Dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przedsiębiorca ponosi ponadwymiarowe koszty związane z usługami dodatkowymi. Mając na uwadze, że jedną z czynności podlegających opodatkowaniu jest import usług, jak potraktować usługi dodatkowe a WNT?

16 września 2024

Czy jest możliwe zrzeczenie się dziedziczenia firmy?

Zrzeczenie się dziedziczenia firmy jest możliwe dzięki umowie zawartej w formie aktu notarialnego. Dowiedz się, jakie są konsekwencje prawne i jak zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci. Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły!

16 września 2024

Przepisy w branży winiarskiej - zmiany w regulacjach

Nowe przepisy w branży winiarskiej dotyczą obowiązków informacyjnych i etykietowania produktów do niej należących. Jakie zatem informacje dotyczące wartości odżywczych należy umieścić na etykiecie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

16 września 2024

Rezerwy na zobowiązania w księgach rachunkowych - jak wykazać?

Rezerwy na zobowiązania powinny być prawidłowo wykazywane w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jakie są zasady tworzenia i rozwiązywania rezerw na zobowiązania oraz jak wygląda ich prawidłowa prezentacja w bilansie? Wyjaśniamy w artykule!

16 września 2024

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2025 roku

Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawiły się najnowsze założenia do projektu o płacy minimalnej. O ile ma wzrosnąć płaca minimalna w 2025 roku? Sprawdź, ile wyniesie wynagrodzenie minimalne.

16 września 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów