0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ostatnie artykuły autora:

Księgowość firm

Faktura od kontrahenta - jakie dane należy zweryfikować?

Faktura od kontrahenta to dokument występujący w obrocie gospodarczym, wystawiany przez czynnego podatnika dokonującego dostawy towaru lub świadczącego usługę. Warto jednak sprawdzić kontrahenta w trakcie trwającej współpracy! Jak? Odpowiadamy!

14 lutego 2023

Środki trwałe

Ulepszenie środka trwałego otrzymanego w darowiźnie a amortyzacja

Odpisy amortyzacyjne od środka trwałego otrzymanego w darowiźnie zostały wyłączone z możliwości ujęcia jako koszty uzyskania przychodów. Czy możliwa jest jednak amortyzacja, jeśli ma miejsce ulepszenie środka trwałego otrzymanego w darowiźnie? Sprawdź!

13 lutego 2023

Podatki dochodowe

Rozliczenie straty z lat ubiegłych w 2023 roku

Zdarza się, że w danym roku podatkowym podatnicy ponoszą stratę, co oznacza, że wystąpiła w firmie nadwyżka kosztów nad przychodami. Sprawdź, jak wygląda rozliczenie straty z lat ubiegłych oraz jakie zmiany następiły w jej rozliczeniu od 2020 roku!

13 lutego 2023

Ewidencje księgowe

Remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego na gruncie PIT

Prowadzisz działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu i planujesz remont? Masz wątpliwości czy wydatki poniesione na remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności? Sprawdź, jak rozliczyć remont!

10 lutego 2023

Środki trwałe

Zmiana formy opodatkowania na ryczałt a środki trwałe w działalności

Dla przedsiębiorców zmiana formy opodatkowania na ryczałt jest możliwa w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Z jakich preferencji podatkowych mogą korzystać ryczałtowcy? Dlaczego warto wybrać taką formę opodatkowania? Odpowiadamy w artykule!

10 lutego 2023

Sprawozdawczość

Aktywa - definicja, przykłady i ich rodzaje

Aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, tak zaczyna się definicja aktywów. Co praktycznie do nich zaliczamy? Jakie wyróżniamy rodzaje aktywów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

9 lutego 2023

Ewidencje księgowe

Ewidencja dla celów rozliczenia dotacji z Unii Europejskiej w KPiR

Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programów Unii Europejskiej. Warto mieć na uwadze że po uzyskaniu dotacji unijnej powinna zostać sporządzona ewidencja dla celów rozliczenia dotacji! Sprawdź, o czym należy pamiętać!

9 lutego 2023

Środki trwałe

Indywidualna stawka amortyzacyjna środka trwałego zakupionego od podmiotu powiązanego

Wyszczególnia się kilka stawek amortyzacyjnych, jedną z nich jest indywidualna stawka amortyzacyjna. Czy możliwe jest stosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego zakupionego od podmiotu powiązanego? Odpowiadamy w artykule!

8 lutego 2023

Środki trwałe

Ulepszenie fabrycznie nowego środka trwałego a odpisy amortyzacyjne

Fabrycznie nowe środki trwałe mogą być amortyzowane jednorazowo w ramach preferencyjnej amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych. Pojawia się jednak wątpliwość czy ulepszenie fabrycznie nowego środka trwałego można zamortyzować jednorazowo? Sprawdź!

7 lutego 2023

Księgowość firm

NIP-7 – wzór z omówieniem zgłoszenia identyfikacyjnego

Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników nakłada na przedsiębiorców obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego. W przypadku osób fizycznych właściwym formularzem jest NIP-7. Poznaj wzór z omówieniem!

6 lutego 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów