Ostatnie artykuły autora:
Umowa leasingu z homologacją a rozliczenie VAT
Bardziej znany przedsiębiorcom jest leasing samochodu osobowego albo ciężarowego. A co w przypadku leasingu samochodu z homologacją. Czy umowa leasingu z homologacją stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
18 lipca 2022
Czy budowa domu letniskowego może korzystać z 8% stawki VAT?
Budowa domu letniskowego nie kojarzy się z budownictwem mieszkalnym. Jednak czy spełnia ustawowe wymogi do zakwalifikowania go jako obiekt, do którego budowy można stosować 8-procentową stawkę podatku VAT? Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu!
7 czerwca 2022
Wymiana przeterminowanych towarów – skutki podatkowe
Prowadząc działalność zdarza się, że posiadane towary stracą termin ważności. Jest to naturalna kolej rzeczy w przedsiębiorstwach, które utrzymują pewne stany magazynowe. Jakie skutki podatkowe niesie wymiana przeterminowanych towarów? Sprawdź!
18 lipca 2022
Screenshot jako dowód księgowy ujęcia kosztu w KPiR!
Screenshot jako dowód księgowy ujmowany w koszty KPiR? Przeczytaj artykuł i sprawdź czym jest dowód księgowy i czy wydruk komputerowego zrzutu ekranu może stanowić wydatek? Poznaj różnice wynikające między ustawą o PIT, a rozporządzeniem w sprawie KPiR?
16 lutego 2022
Rezygnacja z kasy fiskalnej - kto może skorzystać?
Rezygnacja z kasy fiskalnej w toku działalności jest możliwa po spełnieniu prawnych wymogów określonych w rozporządzeniu. Zmieniłeś profil działalności i zastanawiasz się czy obowiązek posiadania kasy rejestrującej nadal Cię dotyczy? Wyjaśniamy w artykule
18 marca 2022
Trwałe wyłączenie środka trwałego z użytkowania - konsekwencje podatkowe
Prowadząc działalność może zdarzyć się , że z jakiegoś powodu następuje trwałe wyłączenie środka trwałego z użytkowania. Jak takie zdarzenie wpływa na odpisy amortyzacyjne? Czy częściowe wyłączenie środka trwałego wywołuje takie same skutki podatkowe?
27 maja 2021
Czy podatek cukrowy jest kosztem podatkowym?
Podatek cukrowy jest publicznoprawnym obciążeniem finansowym podmiotów dokonujących sprzedaży detalicznej napojów zawierających substancje słodzące, kofeinę oraz taurynę. Czy te obciążenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdź!
18 lipca 2022
Odliczenie VAT od zakupów dotyczących odwołanych imprez przez pandemię
Pandemia sprawiła, że restauratorzy doświadczyli nagłych rezygnacji z imprez w wyniku nałożonych obostrzeń. Czy możliwe jest wówczas odliczenie VAT od zakupów związanych z organizacją imprezy, która została odwołana przez koronawirusa? Sprawdziliśmy!
18 lipca 2022
Zakup wyposażenia mieszkania przed rozpoczęciem najmu a KUP
Czy wyposażenie mieszkania zakupione przed rozpoczęciem najmu może stanowić koszt podatkowy? Kiedy powstaje moment ujęcia wydatku w kosztach podatkowych? Przeczytaj i dowiedz się, jak rozliczyć zakup wyposażenia mieszkania przed rozpoczęciem najmu!
14 marca 2022
Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu jako koszt podatkowy
W celu prowadzenia działalności przedsiębiorcy często decydują się na wynajem lokalu. Czy rozwiązanie umowy najmu przed terminem stanowi koszt podatkowy firmy? Sprawdź czy opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu jest kosztem uzyskania przychodu?
18 lipca 2022
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów