Ostatnie artykuły autora:
Wydatki na alkohol a estoński CIT – czy podlegają opodatkowaniu?
Czy wydatki na alkohol w firmie zawsze oznaczają dodatkowy podatek? W estońskim CIT ich kwalifikacja zależy od związku z działalnością gospodarczą. Dowiedz się, kiedy takie wydatki mogą być uznane za koszt, a kiedy stanowią dochód do opodatkowania.
6 grudnia 2024
Ograniczenie możliwości odliczania straty w podatku CIT - warto wiedzieć
Nadwyżka kosztów, która powstała w roku podatkowym jest stratą, która może zostać odliczona od dochodu w kolejnych latach. Jak wygląda ograniczenie możliwości odliczania straty w podatku CIT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
6 grudnia 2024
Ulga na powrót - jakie obowiązki dokumentacyjne jej towarzyszą?
Ulga na powrót dedykowana jest osobom fizycznym, które przeniosły na teren Polski swój ośrodek interesów życiowych. Jakie obowiązki dokumentacyjne jej towarzyszą? Jakie są warunki zastosowania zwolnienia podatkowego dla osób powracających? Sprawdź!
5 grudnia 2024
Dodatnia wartość firmy a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Dodatnia wartość firmy (goodwill) powstaje, gdy cena nabycia przedsiębiorstwa przewyższa wartość jego składników majątkowych. Dowiedz się, jak wpływa ona na rozliczenia podatkowe i dlaczego jest tak znacząca przy sprzedaży przedsiębiorstwa.
5 grudnia 2024
Przychody nierezydenta ze spółki komandytowej w kontekście PIT
Osoba fizyczna nie posiadająca miejsca zamieszkania na terenie Polski również może być komandytariuszem polskiej spółki komandytowej. Jak zatem traktować przychody nierezydenta ze spółki komandytowej na gruncie PIT? Przeczytaj!
4 grudnia 2024
50-procentowe koszty podatkowe a zapisy w umowie o pracę
50-procentowe koszty podatkowe mogą być zastosowane w ramach stosunku pracy. Umożliwia to konstrukcja ustawy PIT. Jak zatem powinna być skonstruowana umowa o pracę by było to możliwe? O czym warto pamiętać? Przeczytaj i dowiedz się!
3 grudnia 2024
Fundacja rodzinna a podatek minimalny w świetle ustawy o CIT!
Fundacja rodzinna a podatek minimalny – czy fundacja musi go płacić? Przepisy obejmują spółki i grupy kapitałowe, ale fundacja rodzinna nie spełnia tych kryteriów. Sprawdź, jakie są wyłączenia i czy prowadzenie działalności gospodarczej może to zmienić!
3 grudnia 2024
Czy budynek przeznaczony do rozbiórki można kupić bez podatku PCC?
Czy budynek przeznaczony do rozbiórki można kupić bez podatku PCC? Sprawdź, czy przy pierwszej nieruchomości można skorzystać ze zwolnienia i jakie znaczenie ma pozwolenie na rozbiórkę. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby uniknąć podatku.
2 grudnia 2024
Sankcje karne za niewystawienie paragonu fiskalnego
Jakie grożą sankcje za niewystawienie paragonu fiskalnego? Każdy przedsiębiorca posiadający kasę fiskalną jest zobowiązany do wystawiania paragonów. Jest to określone w Kodeksie karnym skarbowym. Sprawdź porady ekspertów w tym zakresie!
2 grudnia 2024
Wszczęcie postępowania podatkowego po kontroli podatkowej - najważniejsze informacje
Jakie są przesłanki umożliwiające wszczęcie postępowania podatkowego po kontroli podatkowej? Jakie reguły są z tym związane i o czym nie należy zapominać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jaki sposób jest to uwzględnione w przepisach!
29 listopada 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
- Remanent końcowy
Najchętniej czytane
- Progi podatkowe 2024 - pierwszy i drugi próg podatkowy według skali podatkowej w Polsce
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Okres wypowiedzenia umowy o pracę - ustalenie jego daty początkowej i końcowej
- Wakacje od ZUS – rewolucja w opłacaniu składek
- ZFŚS 2024 a podatek dochodowy – regulacje prawne
Wzory dokumentów