Ostatnie artykuły autora:
Zatrzymany zadatek - skutki podatkowe
Zatrzymany zadatek to sytuacja, w której podatnik zatrzymuje świadczenie służące zabezpieczeniu wykonania świadczenia umownego. Wiąże się to ze skutkami podatkowymi, zatrzymany zadatek stanowi przychód z innych źródeł dla sprzedawcy. Sprawdź w artykule!
25 czerwca 2022
Skutki dokonania płatności poza białą listą
Podatnicy VAT wpisani są na biała listę, na której jest numer rachunku bankowego, na który kontrahenci zobowiązani są dokonywać płatności. Czy można zrealizować przelew na inne konto bankowe? Przedstawiamy skutki dokonania płatności poza białą listą!
12 stycznia 2022
Zasady amortyzacji w spółce komandytowej po zmianie statusu podatnika
Jakie zasady amortyzacji w spółce komandytowej obowiązują od 2021 roku? Czy jest możliwa dalsza amortyzacja środka trwałego po zmianie statusu podatkowego? Czy obowiązuje tutaj zasada kontynuacji, czy można dokonać ponownej wyceny środka trwałego?
18 lipca 2022
Wydatki na działania reklamowe - czy firma może rozliczyć w kosztach ?
Prowadząc działalność gospodarczą ponosi się wiele kosztów. Przedsiębiorcy inwestują w nowe rozwiązania i promowanie marki. Czy firma może rozliczyć w kosztach wydatki na działania reklamowe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
18 lipca 2022
Stawki amortyzacyjne środków trwałych w stanie złym lub pogorszonym
Podwyższone stawki amortyzacyjne dla środków trwałych można zastosować w przypadku spełnienia ustawowych definicji warunków złych lub pogorszonych. Są to czynniki, które oddziałują na środek trwały w sposób ciągły. Dowiedz się więcej na ten temat!
18 marca 2022
Faktura wystawiona na oboje małżonków a odliczenie podatku VAT
Co do zasady, czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co jednak w sytuacji, gdy na fakturze widnieje dwóch nabywców, z których jeden jest przedsiębiorcą? Czy faktura wystawiona na oboje małżonków umożliwi odliczenie podatku VAT?
20 listopada 2021
Likwidacja działalności u podatnika rozliczającego się metodą kasową
Przedsiębiorca zarówno zakładając jak i likwidując działalność gospodarczą musi dokonać szeregu czynności. Z tego artykułu dowiesz się jak powinna przebiegać likwidacja działalności u podatnika rozliczającego się metodą kasową. Przeczytaj i dowiedz się!
9 czerwca 2021
Odstąpienie od naliczania odsetek karnych a przychód podatkowy u dłużnika
Przedsiębiorca, który zaciągnął zobowiązania ma obowiązek je uregulować w terminie wymagalności, bowiem odsetki karne mogą generować przychód u dłużnika. Jak należy postąpić, jeśli nastąpiło odstąpienie od naliczania odsetek karnych? Sprawdziliśmy!
8 czerwca 2021
Najem kilku nieruchomości a ryczałt ewidencjonowany
Większość podatników zajmująca się wynajmem prywatnej nieruchomości decyduje się na opodatkowanie w formie ryczałtu. Czy najem kilku nieruchomości może być również opodatkowane w taki sposób? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
26 lipca 2022
Sprzedaż współwłasności samochodu - jak rozliczyć?
Sprzedaż współwłasności samochodu będącego w środkach trwałych jest zjawiskiem powszechnym, choć może sprawiać trudności. Jakie konsekwencje podatkowe niesie ze sobą sprzedaż samochodu na współwłasność i jak prawidłowo rozliczyć tę transakcję? Sprawdź to!
18 lipca 2022
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów