Ostatnie artykuły autora:
Sprzedaż nieruchomości za granicą a ulga abolicyjna
Polski rezydent podatkowy może dokonać sprzedaży nieruchomości położonej za granicą. Jakie są zasady opodatkowania takiej transakcji? Czy sprzedaż nieruchomości za granicą umożliwia również skorzystanie z ulgi abolicyjnej? Więcej w artykule!
30 czerwca 2022
Otrzymanie spadku- nowa deklaracja czy korekta deklaracji SD-Z2?
Otrzymałeś drugą część spadku po kilku miesiącach od złożenia deklaracji SD-Z2. Zastanawiasz się co w takim przypadku zrobić, złożyć nową deklarację czy może wymagana jest korekta deklaracji SD-Z2? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
25 czerwca 2022
Praca zdalna wykonywana w RP a zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy
Praca zdalna staje się coraz powszechniejszą formą wykonywania pracy. Dotyczy to również pracowników, którzy w RP wykonują pracę zdalną dla zagranicznego pracodawcy. W takim przypadku istotną kwestią staje się odprowadzanie podatku do odpowiedniego kraju.
3 sierpnia 2022
Naprawienie szkody spowodowanej przez pracownika a koszt podatkowy pracodawcy
Pracodawca zobligowany jest do naprawienia szkody, którą pracownik spowodował w ramach wykonywania swoich obowiązków. Z artykułu dowiesz się, czy naprawienie szkody spowodowanej przez pracownika może stanowić koszt podatkowy pracodawcy i jak go rozliczyć
25 czerwca 2022
Przekazanie towarów handlowych pomiędzy firmami małżonków - ujęcie w KPIR
Gdy małżonkowie prowadzą dwie odrębne działalności gospodarcze, zdarza się, że następuje przekazanie towarów handlowych pomiędzy firmami małżonków. Jak takie zdarzenie w prawidłowy sposób wykazać w KPIR? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
30 czerwca 2022
Sprzedaż kosmetyków zawierających alkohol - oznaczenia GTU
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących kodów GTU narodziły się wątpliwości jak dokonywać poprawnego oznaczania sprzedaży kosmetyków zawierających alkohol. Czy sprzedaż kosmetyków zawierających alkohol powinna zawierać oznaczenia GTU? Sprawdź
25 czerwca 2022
Transakcje spółki cywilnej a wspólnik prowadzący działalność gospodarczą
Zdarzają się sytuacje, gdzie przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarzą a do tego jest jeszcze wspólnikiem w spółce cywilnej. Czy możliwe jest zawieranie transakcji pomiędzy wspólnikiem ,a spółką? Sprawdź, transakcje spółki cywilnej!
30 czerwca 2022
Nowe zasady stosowania karty podatkowej w przypadku małżonków
Karta podatkowa jest uproszczoną formą opodatkowania. Wiele osób decyduje się tę formę opodatkowania z powodu stosunkowo niskich podatków. Od stycznia 2021 roku ustawodawca wprowadził nowe zasady stosowania karty podatkowej w przypadku małżonków. Sprawdź!
10 marca 2022
Przychody przedsiębiorstwa w spadku na gruncie PIT
Prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku może budzić wątpliwości, jak rozliczać koszty czy przychody. O czym należy wiedzieć prowadząc przedsiębiorstwo w spadku? Przychody przedsiębiorstwa w spadku, sprawdź, jak rozliczyć na gruncie PIT!
22 kwietnia 2022
Rozliczenie podatku od dochodów z zagranicy a unikanie podwójnego opodatkowania dochodu
Rozliczenie podatku od dochodów z zagranicy, które zostały uzyskane z kraju bez zawartej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Dowiedz się z artykułu, jak polski podatnik ma rozliczyć dane dochody w podatkach dochodowych na terytorium RP.
25 czerwca 2022
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów