Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Ubezpieczenie ZUS

Opłacanie składki na FP i FGŚP po urlopie związanym z rodzicielstwem

Pracodawca nie musi opłacać składki na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopów macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego, w okresie 36 miesięcy po powrocie z tego urlopu. Przeczytaj!

28 stycznia 2022

Urlopy i inne

Urlop wypoczynkowy a prawo do zasiłków i ich wysokość

Za czas choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Większość nieobecności zmniejsza jednak wysokość pensji. Czy urlop wypoczynkowy ma wpływ na prawo do zasiłków? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to i inne pytania!

16 marca 2022

Prawo pracy

Rachunek od wykonawcy dzieła lub zlecenia - czy jest konieczny?

Umowy cywilnoprawne to sposób na zawarcie współpracy z osobą, która nie prowadzi działalności. Zawarcie takiego kontraktu pociąga za sobą koszty. Jak należy uwzględnić takie wydatki w swojej firmie? Najlepiej na podstawie wystawionego przez zleceniobiorcę

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Okresy nieświadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie

Za czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie. Zdarza się również, że jest ono należne za okresy nieświadczenia pracy, które są wliczane do czasu pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

28 czerwca 2018

Prawo pracy

Czas pracy osoby niepełnosprawnej w praktyce

Osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może pracować więcej niż 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. Jak powinien wyglądać czas pracy osoby niepełnosprawnej? Dowiedz się!

13 grudnia 2021

Prawo pracy

Skrócenie okresu wypowiedzenia - kiedy jest możliwe?

Skrócenie okresu wypowiedzenia może mieć miejsce w ściśle określonych przypadkach. Poznaj warunki, jakie musi spełnić pracodawca. Dowiedz się więcej o wysokości odszkodowania i sposobie wypełniania świadectwa pracy w tym przypadku. Zobacz!

14 lipca 2021

Prawo pracy

Regulamin pracy - sprawdź, co powinien zawierać

Czy regulamin pracy może stanowić podstawę roszczeń pracowniczych czy też rękojmię do egzekwowania konsekwencji niestosowania się przez pracowników do wspomnianych regulacji? Kiedy regulamin powinien zostać stworzony oraz co powinien zawierać? Sprawdź!

8 września 2020

Prawo pracy

Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym

Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym nie jest skomplikowane. Wiąże się jednak z dopełnieniem odpowiednich formalności. O czym powinien pamiętać pracodawca, podejmując współpracę z obcokrajowcem? Przeczytaj artykuł i przekonaj się!

6 maja 2020

Prawo pracy

Duplikat świadectwa pracy - jak sporządzić?

Obowiązkiem pracodawcy, który zatrudnia pracowników na umowę o pracę, jest przekazanie świadectwa pracy. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik zniszczy lub zgubi dokument? Czy pracodawca ma obowiązek wystawić duplikat świadectwa pracy? Sprawdź!

17 listopada 2021

Prawo pracy

Umowa przedwstępna - kiedy warto ją zawrzeć z pracownikiem?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy umowa przedwstępna zawarta z pracownikiem jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy oraz co powinna zawierać taka umowa i czy możliwe jest odstąpienie od umowy przez pracownika bądź pracodawcę? Sprawdź!

24 sierpnia 2018

Ubezpieczenie ZUS

Ubezpieczenie osób prowadzących własny biznes

Prowadzisz własny biznes lub dopiero zakładasz działalność gospodarczą? Musisz zgłosić się do ubezpieczeń ZUS. Jakie jeszcze ubezpieczenia są obowiązkowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak opłacać ubezpieczenie osób prowadzących własny biznes.

3 marca 2022

Urlopy i inne

Podróż służbowa czy oddelegowanie do pracy?

Pracodawco, czy zdarza ci się pomylić pojęcie oddelegowania z podróżą służbową? Przeczytaj artykuł i poznaj różnicę. Dowiedz się również kiedy odbywana podróż pracownika to podróż służbowa oraz jakie formalności powinna spełniać zgodnie z przepisami.

21 stycznia 2020

Prawo pracy

Kiedy można zastosować kary porządkowe dla pracowników?

Kodeks pracy daje pracodawcy możliwość ukarania swoich pracowników za nieprzestrzeganie obowiązków pracowniczych lub naruszenie dyscypliny pracy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie kary porządkowe i w jakich sytuacjach może zastosować pracodawca!

22 lutego 2022

Prawo pracy

Podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę Kodeks pracy daje możliwość kształcenia się. Podnoszenie kwalifikacji przez pracownika wiąże się z uprawnieniami, jakie przysługują pracownikowi. Dowiedz się więcej o obowiązkach pracodawcy w tym zakresie!

13 sierpnia 2021

Prawo pracy

Czas pracy w podróży służbowej - jak go liczyć?

Przez podróż służbową rozumie się podróż odbywaną przez pracownika na polecenie pracodawcy. Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który jest w delegacji? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tego jak liczyć czas pracy w podróży służbowej!

31 sierpnia 2019

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów