Serwis Kadrowy
Pozorność umowy o pracę według ZUS
Stosunek pracy jest jedną z najczęściej zawieranych form zatrudnienia. Kiedy ZUS może stwierdzić pozorność umowy o pracę? Jakie konsekwencje niesie za sobą pozorność zatrudnienia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
18 października 2024
Zaliczanie do stażu pracy okresu prowadzenia działalności - zmiany w przepisach
W 2024 roku planowane zmiany w Kodeksie pracy wprowadzą zaliczanie do stażu pracy okresu prowadzenia działalności gospodarczej, co zrównuje prawa przedsiębiorców z pracownikami etatowymi. To istotna modyfikacja w przepisach. Przeczytaj i sprawdź!
18 października 2024
Zawyżone wynagrodzenie za pracę w umowie
Problem nadmiernie wysokiego wynagrodzenia za pracę pojawia się w praktyce najczęściej w związku zwolnień lekarskich. Czy zawyżone wynagrodzenie za pracę może spowodować, że ZUS skontroluje zatrudnienie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
18 października 2024
Urlop ojcowski i urlop okolicznościowy w przypadku narodzin bliźniąt
Kodeks pracy zapewnia świeżo upieczonym rodzicom prawo do urlopu okolicznościowego. Ile zatem wynosi urlop okolicznościowy w przypadku narodzin bliźniąt? Czy liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu wpływa na wymiar urlopu ojcowskiego? Sprawdź!
17 października 2024
Ochrona zatrudnienia w czasie nieobecności pracownika
Bywają sytuacje gdzie pracownik w obawie przed zwolnieniem udaje się na zwolnienie lekarskie. Czy jednak daje to gwarancje, że nie zostanie zwolniony? Przeczytaj i dowiedz się, w jakich sytuacjach przysługuje ochrona zatrudnienia w czasie nieobecności!
17 października 2024
Kwestionowanie podstawy wymiaru składek ZUS przedsiębiorcy
Kwestionowanie podstawy wymiaru składek ZUS to częsta praktyka, w której ZUS analizuje zgodność deklarowanych składek z osiąganymi dochodami przedsiębiorców, mimo braku obowiązku powiązania składek z przychodami czy zyskami. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
17 października 2024
Badania lekarskie pracowników młodocianych oraz wykaz prac wzbronionych – najnowsze zmiany
Badania lekarskie pracowników młodocianych mają na celu sprawdzenie czy stan zdrowia młodocianego oraz jego rozwój fizyczny i psychiczny nie stanowią przeciwwskazania do zatrudnienia . Czy zawsze są one konieczne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się!
17 października 2024
Przystąpienie zleceniobiorcy do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego
Przystąpienie zleceniobiorcy do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego nie zawsze jest możliwe. Przy łączeniu różnych form zatrudnienia podleganie ubezpieczeniom społecznym obowiązkowe jest przeważnie tylko z jednej umowy. Dowiedz się więcej!
17 października 2024
Terminy związane z urlopem macierzyńskim
Ciąża pracownicy może nieść ze sobą szereg zmian: wydłużenie okresu trwania umowy, zgłoszenie wniosku o urlop macierzyński przed porodem czy podział urlopu rodzicielskiego na części. Dowiedz się, jakie są terminy związane z urlopem macierzyńskim!
16 października 2024
Na czym polega gotowość do pracy?
Czy gotowość do pracy to stan świadomości i woli pracownika obiektywnie zdolnego do wykonywania pracy, polegający na rezygnacji z pełnej swobody dysponowania swoją osobą i czasem? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!
16 października 2024
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na urlopie macierzyńskim - obowiązki pracodawcy
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom ich rozwój. Czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych na urlopie macierzyńskim dokłada dodatkowych obowiązków pracodawcy? Czy są regulacje prawne w tym zakresie? Sprawdź w artykule!
16 października 2024
Ubezpieczenie zdrowotne - podział na dobrowolne i obowiązkowe
Ubezpieczenie zdrowotne ZUS można podzielić na obowiązkowe oraz dobrowolne. Leczenie osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym jest finansowane ze składek na to ubezpieczenie, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeczytaj więcej na ten temat!
16 października 2024
Świadomość zawarcia umowy zlecenie - kiedy potrzebne jest oświadczenie?
Oświadczenie wyrażające świadomość zawarcia umowy zlecenie ma na celu potwierdzenie, że osoba zatrudniona rozumie, czy dany stosunek prawny jest regulowany przez prawo cywilne czy prawo pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
16 października 2024
Wiek emerytalny a a kontynuowanie zatrudnienia
Osiągnięcie konkretnego wieku jest jedną z kilku przesłanek uprawniających do nabycia prawa do emerytury. Jeśli pracownik osiągnie wiek emerytalny, nie jest on zobowiązany przejść na emeryturę. Jednak czy można pracować i pobierać emeryturę? Sprawdź sam!
15 października 2024
Nieświadczenie pracy w ostatnim dniu zatrudnienia
Czy nieświadczenie pracy w ostatnim dniu zatrudnienia może zostać przez pracodawcę potraktowane jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna czy jako normalny dzień pracy, za który należy się wynagrodzenie? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat!
15 października 2024