Serwis Księgowy
Wykaz środków trwałych a Ewidencja środków trwałych - czym się różnią?
Ewidencja środków trwałych czy wykaz środków trwałych? W języku potocznym podatnicy zamiennie używania tych pojęć. W artykule przedstawiamy jakie są różnice pomiędzy ewidencją a wykazem środków trwałych. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
20 lipca 2021
Zakup telefonu na raty - księgowanie krok po kroku
Sprawdź, w jaki sposób przebiega księgowanie wydatku za zakup telefonu na raty. Jak prawidłowo rozliczyć należności związane z opłatą abonamentową oraz doliczone przez operatora raty za zakupiony telefon? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
22 czerwca 2022
Czy kasy online są obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców?
Ministerstwo Finansów wprowadza szereg zmian, których celem jest walka z tzw. szarą strefą oraz uszczelnienie systemu płatności podatków, w tym podatku VAT, wprowadzając wymogi dotyczące posiadania kasy online. Kogo dotyczą? Przeczytaj!
17 stycznia 2022
Wiążąca Informacja Stawkowa - jakie korzyści daje jej uzyskanie?
Wiążąca Informacja Stawkowa jest instytucją właściwą dla podatku VAT, która daje podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą określone korzyści. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest WIS oraz jakie korzyści podatkowe może uzyskać podatnik?
15 lipca 2021
Kasy fiskalne on-line
Nowe technologie towarzyszą w prowadzeniu działalności, tym razem zmiany zostały wprowadzone w ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej. Obecnie trwa proces wdrażania kas fiskalnych on-line. Które podmioty mają obowiązek zainstalować kasy fiskalne on-line!
17 stycznia 2022
Rejestracja w CRPA, czyli w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych - jak jej dokonać?
Ustawodawca utworzył Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Zastąpił on dotychczasowe rejestry prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych właściwych w sprawach akcyzy. Jak przebiega rejestracja w CRPA i kto powinien jej dokonać? Sprawdź w artykule!
8 lipca 2021
Czy podatnik może skorzystać z ulgi przed obowiązkowym terminem wymiany kasy online?
Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy obecnie muszą wymienić swoje kasy fiskalne na nowe kasy online w ustalonym terminie. Dowiedź się, czym jest kasa online oraz w jakim terminie trzeba wymienić kasę oraz jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej!
17 stycznia 2022
GTU 6 - co musisz wiedzieć!
1 października 2020 roku wprowadzone zostały nowe zasady ewidencjonowania transakcji w strukturze JPK. Szczególnie czynni podatnicy będą musieli uważać przy stosowaniu oznaczeń do grup towarów i usług. Jak oznaczać GTU 6 w nowym pliku JPK V7. Sprawdź!
7 lipca 2021
Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 3) - jak wypełnić ZUS ZUA?
W przypadku zgłaszania przedsiębiorcy lub pracownika do pełnego ubezpieczenia społecznego lub aktualizacji danych konieczne jest złożenie formularz ZUS ZUA. Czy wiesz, jak należy wypełnić ten formularz? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Składanie deklaracji podatkowych w toku kontroli podatkowej
Przedsiębiorca, który dopuszcza się zaniecham względem urzędu skarbowego może zostać skontrolowany przez organ podatkowy czy wypełnia on prawidłowo obowiązki. Sprawdziliśmy, czy składanie deklaracji podatkowych w toku kontroli podatkowej jest możliwe!
15 lipca 2021
Inwentarz żywy w firmie - jak zaksięgować?
W zależności od charakteru prowadzonej firmy przedsiębiorca może ująć zakup zwierzęcia w ewidencji środków trwałych lub w kosztach podatkowych. Jak prawidłowo ująć inwentarz żywy w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
2 maja 2022
Nota księgowa a nota korygująca - czym się różnią?
Otrzymując dokument z błędnymi danymi, przedsiębiorca ma prawo zgłosić się do kontrahenta o poprawę błędu. Kiedy powinna zostać wystawiona nota korygująca? Czy można ją zastosować do poprawy błędu? Jakim dokumentem natomiast jest nota księgowa?
30 czerwca 2022
Skutki dokonania płatności poza białą listą
Podatnicy VAT wpisani są na biała listę, na której jest numer rachunku bankowego, na który kontrahenci zobowiązani są dokonywać płatności. Czy można zrealizować przelew na inne konto bankowe? Przedstawiamy skutki dokonania płatności poza białą listą!
12 stycznia 2022
Limit transakcji gotówkowych a zwrot gotówki i przelew bankowy
Limit transakcji gotówkowych wynosi 15 000 zł, więc wydatki opłacone gotówką powyżej 15 000 zł nie mogą stanowić kosztu podatkowego. Jeśli jednak podatnik dokona zapłaty gotówką, po czym otrzyma zwrot i dokona przelewu, czy taki wydatek ujmie w kosztach?
12 stycznia 2022
Remont środka trwałego przed wprowadzeniem do ewidencji
Wydatki przeznaczone na remont środka trwałego przed wprowadzeniem do ewidencji uznaje się za koszty związane z adaptacją środka trwałego. Sprawdź, kiedy wydatki zwiększają jego wartość początkową, a kiedy ujmowane są bezpośrednio w kosztach podatkowych!
18 lipca 2022