0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Program łagodzenia kar - procedury UOKIK

Program łagodzenia kar, czyli inaczej "leniency" kierowany jest do przedsiębiorców, którzy naruszyli reguły konkurencji. W jaki sposób przystąpić do programu? Co zyskuje przedsiębiorca uczestnicząc w programie? Dowiedz się z naszego artykułu!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Przedawnienie - rewolucyjne zmiany w praktyce

W jaki sposób oblicza się przedawnienie roszczeń? Jakie skutki dla przedsiębiorców i kontrahentów ma skrócenie terminów przedawnienia? Skąd dowiedzieć się, kiedy upływa koniec terminu przedawnienia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kontrola celno-skarbowa i kontrola podatkowa – porównanie

Kontrola celno-skarbowa oraz kontrola podatkowa są to zgodnie z aktualnymi uregulowaniami prawnymi dwa postępowania kontrolne, którym może zostać poddany podatnik. Czym się różnią? Jaki jest czas trwania kontroli? Więcej dowiesz się z artykułu!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Wadium w przetargach publicznych - jaka jest jego rola?

Wadium jest to określona kwota pieniężna, która wpłacana jest na rzecz zamawiającego przez wykonawców na poczet dotrzymania warunków umowy przetargowej. Jakie wyróżnia się formy wadium? Jaką rolę pełni w przetargach publicznych? Dowiedz się z artykułu!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy pożyczki?

Wypowiedzenie umowy pożyczki to zażądanie przez pożyczkodawcę zwrotu udzielonej pożyczki. Wypowiedzenie umowy pożyczki jest możliwe, co do zasady, tylko w przypadku umów pożyczek zawartych na czas nieokreślony. Kiedy jeszcze jest ono możliwe?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kontrola UOKIK a prawa przedsiębiorcy

Kontrola UOKIK zostaje wszczęta, gdy Urząd podejrzewa przedsiębiorcę o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów bądź postępowanie niezgodnie z zasadami ochrony konkurencji. Jak wygląda kontrola? Kto może ją przeprowadzić? Dowiedz się z artykułu!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Ustawa o jawności życia publicznego – co oznacza dla przedsiębiorców?

Ustawa o jawności życia publicznego ma na celu podjęcie aktywnych działań antykorupcyjnych. Jakie kwestie reguluje projekt ustawy? Czym jest instytucja sygnalisty i kto nadaje danej osobie taki status? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czym jest i kogo dotyczy renta planistyczna?

Renta planistyczna jest opłatą, którą powinien uiścić właściciel nieruchomości w momencie jej zbywania, wówczas gdy na skutek zmiany miejscowego planu zagospodarowania wartość nieruchomości wzrosła. Ile wynosi opłata planistyczna? Sprawdź!

18 marca 2022

Prawo gospodarcze

Podział administracyjny Polski - jak wygląda?

Podział terytorialny kraju zmieniał się w okresie powojennym wielokrotnie. Wkrótce może się okazać, że obowiązujący od 1999 trójstopniowy podział władzy również nie będzie wystarczający. Jaki jest podział administracyjny Polski i na czym polega? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Przewlekłość postępowania - jakie mamy prawa?

Na postępowanie, w którym nastąpiło naruszenie prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, można złożyć skargę o przewlekłość postępowania. Do jakiego sądu należy wnieść skargę? Co powinno znaleźć się w jej treści? Sprawdź w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czym jest zabezpieczenie zobowiązań podatkowych?

Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych to przede wszystkim zapewnienie organom podatkowym przyszłej egzekucji obowiązku podatkowego. Jakie są formy zabezpieczenia i kiedy ono wygasa? Czym jest hipoteka przymusowa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

29 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Opinia zabezpieczająca przedsiębiorcę - jak ją stosować?

Opinia zabezpieczająca zabezpiecza podatnika przed zastosowaniem względem niego klauzuli unikania opodatkowania. Gdzie należy składać wniosek o opinię zabezpieczającą? Jaki jest koszt jej uzyskania? Jak ją stosować? Dowiedz się więcej z artykułu!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej - kiedy następuje?

Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej może nastąpić w przypadku, gdy decyzja wydana przez organ podatkowy jest obarczona poważnymi błędami. Co powinien zawierać wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji? Przeczytaj więcej na ten temat!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Jakie są uprawnienia osoby fizycznej w świetle przepisów prawa?

Kim jest osoba fizyczna i czy w świetle przepisów prawa może stać się podmiotem gospodarczym prowadzącym własną działalność? Jakie są uprawnienia osoby fizycznej w tym zakresie i jakie obowiązki się z tym wiążą? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

20 września 2021

Prawo gospodarcze

Czym jest tajemnica skarbowa i jakie dane chroni?

Tajemnica skarbowa obejmuje indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów. Jakie jeszcze dane objęte są tajemnicą skarbową i kto jest zobowiązany do jej przestrzegania? Sprawdź!

24 lipca 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów