Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

10 powodów, dla których warto zdecydować się na samodzielne tworzenie strony WWW

Wielkość tekstu:

Posiadanie własnej strony internetowej jest w dzisiejszych czasach, niemalże niezbędne - szczególnie w momencie, gdy prowadzimy firmę lub chcemy rozwijać swoją własną markę osobistą. Kwestią, którą trzeba rozważyć, jest decyzja, czy chcemy zlecić wykonanie strony www agencji, freelancerowi, czy stawiamy na własny projekt. Rozwój narzędzi wykorzystywanych w web designie sprawił, że wykonanie strony samemu jest jak najbardziej możliwe i na dodatek wcale nie musi  być trudne - co przemawia za tym, że faktycznie warto spróbować własnych sił i wykonać swoją witrynę na własną rękę.

Mimo wszystko wciąż wiele osób zadaje sobie to pytanie -,,Czy można i czy w ogóle opłaca się zabierać za projektowanie…”, dlatego też przedstawimy 10 podstawowych powodów, które pokazują, że zdecydowanie się na samodzielne stworzenie strony WWW jest jak najbardziej korzystne.

1. Oszczędność pieniędzy

Założenie wykonania profesjonalnej strony internetowej  potrafi być wydatkiem w wysokości ok. kilku tysięcy złotych. - a mówimy tu tylko i wyłącznie o prostych witrynach składających się ze strony głównej i kilku podstron, bez większych ulepszeń wizualnych i zaawansowanych funkcjonalności. Bardziej skomplikowane projekty posiadające zaawansowane interakcje, animacje, czy np. sklep, wymagają zaangażowania odpowiednio większych środków. Zlecenie stworzenia tego typu projektów może w mniejszym lub większym stopniu nadwyrężyć budżet niejednej małej firmy. Nie mówiąc już o osobach, które chcą stworzyć stronę z powodów innych, niż te komercyjne.

Oczywiście, jeśli posiadamy umiejętność kodowania, możemy z tego skorzystać, ale mimo wszystko należy pamiętać o wydatkach związanych z domeną, hostingiem, kwestiami bezpieczeństwa etc., a narzędzia typu kreator stron mogą nas w tym czasem wyręczyć. 

2. Oszczędność czasu

Jak to możliwe, że decydując się na samodzielne stworzenie stron, jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas? W końcu, jeśli zadaniem zajmie się specjalista, nam pozostanie tylko oglądanie efektów jego pracy, prawda? Nie do końca. 

Tworzenie strony internetowej to długotrwały proces. Wymaga wykonania dobrego briefu, czyli podstawowych informacji na nasz temat i/lub firmy oraz założeń, które przedstawiamy zleceniobiorcy. Bieżąca kontrola zlecenia, nie jest co prawda wymagana, ale jednak zaleca się sprawdzanie, na jakim etapie jest projekt. Wiąże się to z koniecznością stałej wymiany informacji bądź też umówienia konkretnych terminów spotkań.  

Czasami zlecenie drobnej zmiany, np. modyfikacji koloru tła, trwa dłużej, niż jej wprowadzenie - może być to spowodowane problemami w komunikacji lub chociażby faktem, że nasze zlecenie najprawdopodobniej nie jest jedynym, jakie wykonuje web designer, z którym współpracujemy. Dlatego też w wielu przypadkach samodzielne tworzenie strony może okazać się szybsze i znacznie mniej złożone. Czas jeszcze bardziej się skróci, jeśli postawimy na gotowy szablon.

3. Możliwość poznania swoich odbiorców

Zidentyfikowanie i poznanie swojej grupy docelowej to jeden z podstawowych elementów, o jakie należy zadbać podczas zakładania i późniejszego prowadzenia firmy lub jakiejkolwiek działalności (np. tej w internecie).

Tak samo jest w przypadku strony internetowej - aby osiągała założony cel, konieczne jest dokładne zbadanie grupy docelowej. Nawet jeśli nie chcemy zarabiać na naszej witrynie, to najprawdopodobniej zależy nam na przyciągnięciu na nią jak największej liczby odbiorców. Wiedza na temat tego, czego potrzebują i oczekują odwiedzający pomaga w lepszym zarysowaniu projektu - nawigacji na stronie i ogólnej oprawy wizualnej. Krótko mówiąc, ulepsza nasz UX i UI.

4. Research na temat konkurencji

Niezależnie od tego, czy chodzi o stronę firmową, czy amatorski blog, przygotowanie własnej strony wiąże się z koniecznością analizy podobnych witryn. Chyba że chcemy traktować swoją stronę jak pamiętnik, bez żadnych oczekiwań co do wizyt. 

Nawet w przypadku zlecenia wykonania platformy komuś innemu i tak najprawdopodobniej zostaniemy zapytani o swoją konkurencję (zazwyczaj znajduje się to w briefie).
Tego typu research pozwoli nam na lepsze zapoznanie się z formą i treścią, jakie udostępniają inni oraz będziemy w stanie zidentyfikować ich mocne i słabe strony. Może to okazać się zarówno  przydatne w projekcie, ponieważ pozwoli nam naśladować dobre praktyki i uniknąć pewnych błędów, ale też jeszcze lepiej zarysować nam ogólne działania.

5. Zdobycie nowych umiejętności

Sama umiejętność tworzenia stron internetowych jest obecnie bardzo przydatna. i jak już wiemy, nie jest do tego potrzebne kodowanie. Wystarczy skorzystać z kreatora stron www, czyli narzędzia, które umożliwiają zbudowanie działającej witryny nawet osobom bez żadnego doświadczenia informatycznego. Większość z nich działa na zasadzie drag&drop, gdzie stronę tworzy się poprzez wybór konkretnych elementów - pole tekstowe, grafiki, przycisk etc. i umieszczaniu ich na stronie za pomocą myszki. 

W ten sposób praktycznie każdy może stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną witrynę, która przyciągnie użytkowników.

6. Rozwój zmysłu estetycznego

Strona oprócz bycia funkcjonalną powinna też dobrze wyglądać. Estetyczne zaprezentowanie treści w większości przypadków zwiększa ich efektywność.  Tworzenie stron może okazać się dobrym zajęciem dla osób zajmujących się grafiką lub np. tych, którzy interesują się designem i projektowaniem. Oczywiście nie jest to wymaganie. Już sama praktyka, czyli samodzielne budowanie strony ćwiczy nasze umiejętności kompozycji, dostrzegania właściwych proporcji i ogólne poczucie estetyki.

7. Pełnia kontroli nad projektem

Zlecając wykonanie strony renomowanemu profesjonaliście, zapewniamy sobie w większości przypadków pewność, że projekt, który otrzymamy będzie spełniał zasady “dobrze wykonanej witryny www”.  Web designer musi oczywiście zastosować się do naszych wytycznych, ale i tak to on ostatecznie “decyduje” o jej wyglądzie. Niestety nawet najbardziej szczegółowe wskazówki nie przełożą się w 100% na oczekiwany przez nas efekt - oczywiście nie wykluczamy scenariusza, w którym to projekt, jaki otrzymamy, okazuje się lepszy niż ten, który wstępnie planowaliśmy, bo takie sytuacje też się zdarzają.  

Nie należy jednak ukrywać, że najpewniejsze spełnienie naszych założeń, koncepcji jest wtedy, gdy to my sami budujemy stronę i nadajemy jej wygląd dokładnie taki jaki chcemy - od układu strony, poprzez teksty, dobór grafik i na wyglądzie poszczególnych elementów kończąc.

8. Lepsze spełnienie swoich oczekiwań 

Wbrew pozorom, w momencie, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia w tworzeniu stron, zlecenie tego zadania komuś innemu może okazać się równie trudne, jak nie trudniejsze, niż samodzielne wykonanie witryny. Dzieje się tak dlatego, że na początku trudno jest określić precyzyjnie swoje oczekiwania i o ile jesteśmy zabezpieczeni w sytuacji, w której trafimy na doświadczonego projektanta, który potrafi umiejętnie dobrać stronę do klienta i nakierować go na jak najlepsze dla niego rozwiązania, o tyle w przeciwnym wypadku cały proces realizacji może nam się zapętlić. 

Wiele rzeczy wychodzi wtedy na bieżąco - podczas realizacji projektu i niestety nie da się ich przewidzieć na początku, ponieważ oczekiwania co do strony staną się bardziej precyzyjne w miarę postępu prac nad witryną. Taka niepewność nie jest wtedy dobra zarówno dla nas jako przyszłych właścicieli tej strony, jak i dla osób wykonujących zlecenie.

9. Automatyczne wdrożenie w utrzymanie witryny

Raz stworzonej strony nie można pozostawić samej sobie…a przynajmniej nie powinno. Konieczna jest ciągła aktualizacja i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o content.

Nowe treści przyciągają użytkowników i powodują, że strona zyskuje w oczach algorytmów Google, które umieszczą ją wyżej w wynikach wyszukiwania. Samodzielne utrzymanie stron często okazuje się mniej czasochłonne, niż zlecanie nawet najdrobniejszych ulepszeń na zewnątrz - nie wspominając już o tym, że jest wtedy bezpłatne.
Ta kwestia ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku stron, których treści są często aktualizowane, np. blogów. 

10. Zdobytym doświadczeniem można podzielić się z innymi

Zbudowanie własnej witryny wprowadza nas do “zaplecza” strony i daje umiejętności, które później jesteśmy w stanie wykorzystać przy pracy nad projektami dla innych. Nawet zaczynając od małych zleceń, mamy szansę na zbudowanie portfolio, dzięki któremu zdobędziemy kolejnych kontrahentów.

Projektowanie stron www może stać się źródłem dodatkowego dochodu, a nawet pełnoprawną pracą.

Podsumowanie

Jak widać, efektem samodzielnego stworzenia strony nie jest tylko działająca witryna. Podczas procesu jej budowania jesteśmy w stanie zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności - których we wcześniejszym lub późniejszym czasie (w wielu przypadkach) i tak byśmy potrzebowali. 

Praca nad utrzymaniem strony, a także ewentualne zmiany nie będą stanowiły dla nas problemu, ponieważ to my byliśmy odpowiedzialni za projekt.
Dodatkowym benefitem jest też to, że w momencie, gdy tworzenie stron sprawia nam przyjemność, a na dodatek mamy potwierdzenie, że robimy to dobrze, możemy zacząć wykonywać projekty na zlecenie i zacząć na tym zarabiać. Dlatego bez wątpienia warto zainwestować czas w samodzielne stworzenie strony.

Autor: Webwave

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów