0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Błędy, jakie można popełnić przy tworzeniu strony

Wielkość tekstu:

Tworzenie strony internetowej wymaga uważnej pracy zarówno nad jej funkcjonalnością, jak i estetyką. Oczywiście każdy popełnia błędy. W projektowaniu również. Nie zawsze uda nam się ich uniknąć, ale znajomość niektórych z nich oraz właściwych praktyk pozwala nam to ryzyko zawęzić. Czasem drobne błędy potrafią przyprawić więcej komplikacji niż te wizualnie większe i wywrzeć negatywny wpływ na doświadczenie użytkownika i skuteczność strony.

Automatycznie stworzony URL

URL to skrót z angielskiego Uniform Resource Locator, oznaczający format adresowania zasobów w Internecie. Po wpisaniu go w przeglądarkę dotrzemy do strony, która nas interesuje.

Składa się z:

  • nazwy protokołu (https)

  • nazwy usługi internetowej (www)

  • nazwy domeny (mojastrona)

  • rozszerzenia (.pl).

Gdy tworzymy podstronę lub piszemy artykuł, często może się zdarzyć, że automatycznie zostanie mu dopisany URL, który będzie składał się z ciągu znaków, zarówno cyfr, jak i liter, czasami też znaków typu „?”, „= ” i “%”.
Zawsze należy zwracać uwagę, aby ręcznie zmieniać takie rzeczy, ponieważ profesjonalna strona nie powinna mieć nieintuicyjnych adresów podstron. W szczególności tyczy się to pozycjonowania - im prostszy i wyraźniejszy względem słów kluczowych link, tym bardziej adekwatną pozycję można uzyskać.

Stockowe zdjęcia w złej jakości

Nie każdy jest fotografem i może pozwolić sobie na własne zdjęcia na stronie, jednak korzystanie z najpopularniejszych zdjęć i stałe powielanie ich w kolejnym artykule to bardzo kiepska droga. Szczególnie jeśli nie są one najlepszej jakości. Najczęściej jest tak na stronach, którym zależy na jak najkrótszym czasie ładowania. Ma to jednak swoją cenę, gdyż artykuły wyglądają wtedy nieprofesjonalnie.

Należy więc pamiętać o trzech podstawowych zasadach:

  • Rozdzielczość

Zawsze należy skalować zdjęcie w taki sposób, aby jak najbardziej dopasować je do wymiarów przeglądarki. Błędem jest dodawanie grafik w oryginalnych rozdzielczościach, ponieważ i tak zostaną one dopasowane do danego ekranu, a niepotrzebnie będą zajmować miejsce na serwerze. Jako górną granicę rozdzielczości można uznać Full HD.

  • Format

Najbardziej popularne są dwa formaty: .jpg, które posiadają pliki z grafiką rastrową i .png, który posiada bezstratną kompresję i przede wszystkim w przeciwieństwie do .jpg obsługuje przezroczystość tła. Zdjęcia możemy np. zapisać w formacie .jpg (mniejsza ilość kolorów w porównaniu do .png powoduje mniejszy rozmiar pliku), a inne elementy (tabele, wykresy, infografiki) np. w .png - dzięki temu będzie mniej szumów i lepsza jakość całości. 

Pamiętajmy jednak o opcji SVG i Webp. Te formaty będą najlżejsze i pozwolą zachować nam jakość, nie obciążając strony. 

  • Kompresja

Zmniejszenie rozmiaru obrazu często wiąże się to z pogorszeniem jakości, jednak istnieją zaawansowane i (przede wszystkim) darmowe narzędzia online, które umożliwiają znaczne zmniejszenie rozmiaru przy jednoczesnym zachowaniu jakości. Do takich narzędzi polecam stronę.

Brak CTA

CTA, czyli Call-To-Action to wezwania tekstowe lub przyciski graficzne, które kierują użytkownika do kolejnych treści. Mogą to być proste zwroty typu “Zobacz więcej” lub “Przejdź dalej”, jednak najlepiej sprawdzają się rozwinięte frazy w pierwszej osobie. Może to być “Chcę zobaczyć więcej” czy też “Chcę otrzymać darmowy e-book”.

CTA powinno przede wszystkim znajdować się w widocznym miejscu, aby osoba w prosty sposób mogła zostać przeniesiona do kolejnych informacji.

Jeżeli go nie posiadamy, nasz użytkownik może nie wiedzieć jaką ścieżkę dla niego zaplanowano. Przez to też strona nie będzie w stanie konwertować na miarę swoich możliwości. Musimy więc naprowadzać odbiorców w taki sposób, aby dotarli do najważniejszych dla nas treści.

Brak SSL

Jeśli na swojej stronie mamy opcje wypełniania formularzy, przesyłania danych lub możliwość dokonania zakupu przy pomocy karty bankowej koniecznie musisz posiadać certyfikat SSL. Zabezpiecza on dane użytkowników przed ich wykradnięciem i przechowuje je na dedykowanym serwerze. Tak naprawdę SSL powinna posiadać każda platforma. Jeśli go nie ma, użytkownik otrzymuje informację, że strona jest niebezpieczna, przez co większość osób szybko ją opuszcza. To podnosi współczynnik odrzuceń, przez co strona może spaść w wynikach wyszukiwania.

Brak responsywności 

W dzisiejszych czasach coraz więcej użytkowników przegląda strony internetowe na urządzeniach mobilnych, dlatego ważne jest, aby strona była responsywna i dostosowywała się do różnych rozmiarów ekranów. Brak responsywności może zniechęcać i spowodować utratę potencjalnych klientów.

Trudna w obsłudze nawigacja

“Ukryte” menu to najgorsze co może być. Warto dokładnie pokazać, gdzie i w jaki sposób można zobaczysz wszystkie podstrony, jak dotrzeć do konkretnych treści i się przy tym nie pogubić.
Nieintuicyjne menu i sama nawigacja na stronie to jeden z najczęstszych powodów, dla którego nowi użytkownicy nie konwertują. Jeżeli np. zamiast „poprzedni artykuł” i „następny artykuł” wstawimy dwie ikonki, to niestety część osób może je przeoczyć i opuścić stronę.
Aby sprawdzić, czy menu jest faktycznie funkcjonalne, najlepiej poproś kogoś, aby wykonał na witrynie jakieś zadanie i zobaczyć, czy potrafi bez problemu to zrobić, rozumie wszystkie przyciski i czy nic nie sprawia mu to problemu.

Brak spójnej koncepcji i celu

Strona internetowa powinna mieć wyraźnie określoną koncepcję i cel, który ma być realizowany. Jeśli brak spójnej koncepcji, strona może wyglądać chaotycznie i trudno będzie zrozumieć, co oferuje oraz że w ogóle jest to ta sama platforma.

Nieczytelne lub zbyt małe czcionki

Zbyt mała czcionka lub słabo czytelne kroje pisma mogą być trudne do odczytania dla użytkowników - szczególnie tych działających na urządzeniach mobilnych. Ważne jest, aby wybrać takie fonty, które nie będą wymagać wysiłku od użytkownika.

Nieodpowiedni dobór kolorów

Nieodpowiednio zestawione ze sobą kolory mogą sprawić, że strona będzie trudna do odczytania lub po prostu obiektywnie nieestetyczna. Należy pamiętać, że kolorystyka ma wpływ na nastrój użytkowników i może wpłynąć na ich decyzję o pozostaniu na stronie lub jej opuszczeniu. Warto też zwrócić uwagę na dopasowanie palety do branży. 

Błędy ortograficzne i gramatyczne 

Nie są to co prawda błędy, które wpłyną na funkcjonalność strony, ale ich pojawienie się może wpływać na wizerunek firmy (szczególnie gdy są notoryczne) lub nawet wprowadzać użytkownika w błąd. Między innymi właśnie dlatego ważne jest, aby przed publikacją strony dokładnie przejrzeć teksty i skorzystać z narzędzi do sprawdzania pisowni.

Nieprawidłowe linki 

Nieprawidłowe lub nieaktualne linki mogą prowadzić do strony błędu 404 i utraty użytkowników - tak na marginesie warto stworzyć swoją własną spersonalizowaną stronę błędu (404).

Jak nie popełniać błędów? - czyli krótkie podsumowanie 

Jak już wspomnieliśmy sobie na początku nie zawsze uda nam się uniknąć błędów podczas projektowania, ale warto spróbować je zminimalizować. Te, z którymi się to nie uda warto po prostu przekłuć w lekcję na następny raz - czy to do następnego projektu, czy też update’u strony.

Autor: Webwave

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów