Postanowiłeś założyć własną działalność gospodarczą i rozkręcić swój biznes? Jeżeli brakuje Ci odpowiedniego kapitału, sprawdź, jakie możesz uzyskać dodatkowe pieniądze na rozwój przedsiębiorstwa. Zobacz, z czym będzie wiązało się dofinansowanie firmy.
Sposoby na dofinansowanie firmy
Obecnie istnieje wiele sposobów na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych, które chcemy przeznaczyć na rozpoczęcie naszej działalności. Jak powszechnie wiadomo, prowadzenie własnej firmy, wymaga od nas zagospodarowania nie tylko sporą ilość czasu, ale również pieniędzy. Aby rozwinąć swój biznes, będziemy potrzebowali zakupu niezbędnych rzeczy materialnych, przydatnych do naszej pracy. Osoba planująca założyć własną działalność gospodarczą może starać się o dofinansowanie firmy, korzystając ze wsparcia finansowego oferowanego w postaci dotacji z Unii Europejskiej. Fundusze europejskie przeznaczane są przede wszystkim na rozwój kultury, turystyki, edukacji, czy w obszarze informatyzacji. Na rynku istnieje wiele instytucji finansowych, które chętnie wspierają nowych przedsiębiorców.
Czy kredyt na start działalności się opłaca?
Jednym ze wspomnianych wcześniej sposobów na dofinansowanie firmy, dodatkowo uzyskanych na start przedsiębiorstwa jest zgłoszenie się o pomoc finansową do banku lub firmy pozabankowej. Jeżeli zainteresowała nas ta metoda dofinansowania, powinniśmy rozwinąć kwestię, czym kierować się podczas wyboru kredytu. Kredyt gotówkowy dostępny jest zarówno dla osób planujących założenie nowej firmy, jak i tych, którzy od jakiegoś czasu istnieją na rynku. Przedsiębiorstwa, które działają ponad rok, mogą starać się o uzyskanie znacznie większej kwoty kredytu gotówkowego. Podczas zaciągania kredytu musimy zwrócić uwagę na fakt, że jest on w każdym przypadku dodatkowo płatny.
Przed ostatecznym podpisaniem umowy warto przejrzeć wszystkie dokumenty oraz zapoznać się z tabelą obowiązujących opłat. Pamiętajmy również o terminowym spłacaniu zaciągniętego zobowiązania. Jeśli nie wywiążemy się z umowy, mogą czekać nas niekorzystne konsekwencje w postaci naliczenia dodatkowych kosztów np. odsetek, czy prowizji. Podczas zaciągania kredytu dla firm w niektórych instytucjach finansowych możemy uzyskać np. umorzenie kwoty pożyczki, czy rok bez ZUS-u. Szukając oferty dopasowanej do naszych potrzeb, zwróćmy uwagę na promocje i zniżki, które sezonowo oferowane są przez większość banków.
Formalności związane z dofinansowaniem firmy
Szukając pomocy finansowej, często odrzucają nas formalności, jakie związane aby uzyskać są z załatwianiem dofinansowania przedsiębiorstwa. W dużej mierze ilość formalności zależy właściwie od sposobu, jaki wybierzemy, aby uzyskać dodatkowy zastrzyk gotówki. W przypadku kredytów wystarczy wejść na stronę i wypełnić wniosek online. Bez wątpienia zajmie nam to od kilku do kilkunastu minut. Kredytodawca poprosi nas o przesłanie dodatkowych dokumentów i zapewne zadzwoni w celu sfinalizowania całego procesu zaciągnięcia należności. Zupełnie inaczej wygląda załatwianie formalności, jeżeli staramy się np. o dotację. Cała procedura pozyskania środków na dofinansowanie firmy składa się z kilku istotnych etapów i może wydawać się nieco bardziej skomplikowana. Jeśli chcemy starać się o przyznanie dotacji, będziemy zobowiązani do wysłania stosownego zgłoszenia do instytucji pośredniczącej. Zdarza się, że jako przedsiębiorcy starający się o dotację ze środków Unii Europejskiej możemy zostać zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Często kandydaci poddawani są testom psychologicznym. Na końcowym etapie uzyskamy odpowiedź, czy dotacja została przyznana dla naszego przedsiębiorstwa.