0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Blokada kontroli podatkowych - kiedy następuje?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Urzędy skarbowe blokują kontrole podatkowe lub czynności sprawdzające wobec podatników, którzy w ramach wprowadzonej tarczy antykryzysowej wystąpią o odroczenie podatków bądź rozłożenie ich na raty. Kiedy może nastąpić blokada kontroli podatkowych? Odpowiedź poniżej!

Blokada kontroli podatkowych a wniosek o odroczenie płatności podatków

Minister Finansów skierował do naczelników urzędu skarbowego wytyczne w sprawie poboru podatków. Minister Finansów zaleca naczelnikom urzędów skarbowego, aby terminy płatności podatków, w pierwszej kolejności były odraczane bądź rozłożone na raty, a termin płatności przesunięty został co najmniej o trzy miesiące od pierwotnej daty na zapłatę.

W przypadku, gdy podatnik zwraca się z prośbą o umorzenie zaległości podatkowych, MF zaleca urzędnikom “pogłębioną analizę zasad pomocy publicznej”.

Wniosek o przedłużenie terminu płatności należy złożyć przed upływem terminu płatności podatków
Z wytycznych MF do, których dotarł Dziennik Gazeta Prawna wynika, że “Wpływ wniosku ulgowego złożonego od 10 marca blokuje wszczęcie wszystkich innych procedur, tj. egzekucji, kontroli podatkowej, czynności sprawdzających, czynności i postępowań karnych skarbowych”.

Po otrzymaniu wniosków dotyczących odroczenia płatności podatków, urząd skarbowy niezwłocznie powinien poinformować, o tym fakcie urząd celno-skarbowy w celu zablokowania wszczęcia procedur tego organu, to jest: kontroli celno-skarbowej, czynności i postępowań karnych skarbowych.

Podsumowując, blokada kontroli podatkowych oraz czynności sprawdzających, następuje w momencie gdy urząd skarbowy otrzyma od podatnika wniosek o ulgę w odroczeniu płatności.

Należy jednak mieć na uwadze, że przekazany wniosek o odroczenie płatności podatków nie wstrzymuje toczących się dotychczas postępowań i kontroli podatkowych, wobec danego podatnika.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów