Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ciąża plus - czy przyszłe mamy dostaną darmowe leki?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Już ponad miesiąc przyszłe mamy czekają na informację, czy zostanie wprowadzona w życie ustawa stanowiąca o prawie do bezpłatnych leków dla ciężarnych. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw obecnie oczekuje na podpis prezydenta. Na jakich zasadach miałby obowiązywać program Ciąża plus? Sprawdź!

Ciąża plus - kwestie formalne

Ustawa o darmowych lekach dla ciężarnych czeka na podpis u prezydenta od 16 kwietnia. Zgodnie z założeniami miałaby ona wejść w życiu już 1 lipca 2020 roku.

W pierwotnym założeniu, jak sama nazwa wskazuje, ustawa odnosiła się do zagwarantowania darmowych leków kobietom w ciąży. Senat wprawdzie zaproponował poprawki do ustawy, kiedy była ona jeszcze na etapie projektu, które m.in. zakładały możliwość objęcia tym prawem również kobiety w okresie połogu, jednak ta poprawka została odrzucona przez Sejm.

Jak uzyskać receptę na darmowe leki?

Prawo do skorzystania z uprawnienia do darmowych leków w ramach ulgi Ciąża plus zyska kobieta, u której zostanie stwierdzona ciąża przez:

  • lekarza ginekologa/położnika lub
  • lekarza będącego w trakcie odbywania specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub
  • położną podstawowej opieki zdrowotnej lub wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej.

Te osoby będą miały prawo do wystawiania recept dla ciężarnych z ujęciem opisanej ulgi na leki. Możliwym będzie również uzyskanie zaświadczenia od takiego specjalisty, na podstawie którego inny lekarz będzie miał prawo do wystawiania recept na darmowe leki. W założeniu zaświadczenie takie będzie prawnie wiążące przez okres ciąży ale nie dłużej do 15 dni po dacie planowanego porodu.

Ciąża plus jakie zagwarantuje leki?

Wedle zapisów ustawy minister właściwy do spraw zdrowia ma obowiązek udostępnić wykaz darmowych leków dla ciężarnych maksymalnie w terminie 4 miesięcy do dnia wejścia w życie ustawy. Wykaz będzie obejmował listę leków dostępnych dla ciężarnych po okazaniu w aptece recepty. Co istotne, zapisy ustawy umożliwiają ograniczenie listy leków refundowanych przez NFZ w trakcie danego roku kalendarzowego w przypadku, gdy w pierwszym półroczu danego roku nastąpi przekroczenie 60% limitu wydatków na dany rok.

Wszelkie istotne informacje na temat leków oraz dostępnych zamienników kobieta w ciąży powinna uzyskać w każdej aptece. Osoba wystawiająca receptę ma prawo zastrzeżenia, że dany lek nie może zostać zastąpiony przez substytuty.

Kiedy można spodziewać się, że ustawa zostanie podpisana przez prezydenta? Trudno powiedzieć. Ciężarne kobiety potrzebują takiego wsparcia jak najszybciej, szczególnie teraz, gdy ceny leków rosną z powodu pandemii.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów