Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rząd oskładkuje umowy zlecenia. Pełne oskładkowanie umów zlecenie i o dzieło od 2025 roku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rząd szykuje zmiany w składkach ZUS. Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie umowy zlecenia i o dzieło będą objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Oznacza to, że niezależnie od liczby posiadanych umów cywilnoprawnych, od każdej z nich odprowadzane będą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, czyli nastąpi pełne oskładkowanie umów zlecenie i o dzieło.

Pełne oskładkowanie umów zlecenie i o dzieło to powracający temat

Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie, gdzie nie ma obowiązku opłacania pełnych składek ZUS od wszystkich umów zleceń. Obecnie można posiadać dwie umowy zlecenia i opłacać składki tylko od jednej z nich (wybierając tę o niższym dochodzie). Eksperci wskazują jednak na konieczność zmiany tego systemu.

Ozusowanie umów zlecenie miało zostać wprowadzone już w 2020 roku, jednak pandemia COVID-19 pokrzyżowała te plany. Później pomysł ten pojawił się w Krajowym Programie Reform na lata 2023-2024, z planowanym wejściem w życie na początku 2024 roku, ale i z tego nic nie wyszło.

Obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że zmiany te są w ramach prac nad kamieniem milowym A71G z KPO i wejdą w życie w I kwartale 2025 roku.

Co się zmieni?

Zgodnie z nowymi przepisami, nastąpi:

  • oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych: dotyczy to zarówno umów zlecenia, jak i o dzieło.
  • likwidacja zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych: nie będzie można już "wybierać" umowy, z której odprowadzane będą składki.
  • pełne składki ZUS: oznacza to odprowadzanie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne.

Powyższe zmiany nie obejmują tylko umów cywilnoprawnych zawieranych przez studentów/uczniów poniżej 26. roku życia”

Pełne oskładkowanie umów zlecenie i o dzieło  - jakie będą tego konsekwencje?

Zmiana ta sprawi że zleceniobiorcy będą mieli:

  • niższe wynagrodzenie netto: zleceniobiorcy otrzymają wynagrodzenie pomniejszone o składki ZUS.
  • wyższe świadczenia emerytalne i rentowe: odprowadzane składki będą budować kapitał emerytalno-rentowy.

Pracodawcy również poniosą wyższe koszty. Będą musieli odprowadzać składki ZUS od każdego zlecenia, co może skłonić ich do ograniczenia korzystania z tej formy zatrudnienia.

Szczegóły projektu nie są jeszcze znane, m.in. nie wiadomo, czy będzie obowiązywał limit kwotowy, do którego odprowadzane będą składki. Zmiany te z pewnością będą miały duży wpływ na rynek pracy i na sytuację zleceniobiorców. Warto na bieżąco śledzić losy projektu, aby poznać jego dokładne szczegóły.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów