0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rodzice otrzymają dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca – wyjaśnienia MRPiPS

Wielkość tekstu:

Mimo otwarcia części żłobków i przedszkoli nie wszystkie dzieci zostają przyjęte ponownie do tych placówek. Ostatnio pojawiły się wątpliwości dotyczące świadczeń dla rodziców, którzy muszą w dalszym ciągu pozostać ze swoimi pociechami w domu. Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie im przyznany od 25 maja? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustosunkowało się do pojawiających się w sieci artykułów!

Kto może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 maja?

Część rodziców ucieszyła się zapewne z otwarcia żłobków i przedszkoli. Okazało się jednak, że mimo odgórnego pozwolenia nie wszystkie z tych placówek zostały otwarte. Co więcej, nawet jeśli działają już normalnie, to nie każde dziecko zostanie przez opiekunów przyjęte. Wiąże się to z wytycznymi GIS, jakie zostały przekazane tym podmiotom. Jednym z nich jest możliwość przebywania na jednej sali maksymalnie 12 dzieci. Pozostałe z obostrzeń są wymienione na stronie inspektoratu.

W związku z powyższym dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca, o czym pisaliśmy tu.

Skąd więc wątpliwości co do otrzymania świadczenia? 

W tym tygodniu na stronie prawo.pl pojawił się artykuł, w którym wskazano, że traci moc jeden z zapisów Tarczy dotyczący właśnie zasiłku opiekuńczego. Obecnie zatem rozporządzenie w sprawie wydłużenia możliwości pobierania świadczenia za okres sprawowania opieki nad dzieckiem stoi w sprzeczności z ustawą. To, jak należy interpretować obowiązujące przepisy, wyjaśniło jednak MRPiPS, odnosząc się do wspomnianego artykułu na stronie gov.pl. Tam możemy przeczytać:

„Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca br. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki. Będą mogły z niego skorzystać również osoby, które nie mają możliwości zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19 oraz w przypadku, gdy, ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem”.

Podobno Ministerstwo pracuje już nad poprawkami do ustawy. Pozostaje zatem czekać na kolejną nowelizację przepisów, które uregulują powstałe niejasności.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów