Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Profesjonalne zdjęcia - jak je można wykonać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jak robić profesjonalne zdjęcia? Takie pytanie zadaje sobie każdy początkujący fotograf lub właściciel małego biznesu. W końcu każdy z nas potrzebuje dobre i profesjonalne zdjęcia na użytek prywatny lub po to, by uchwycić piękno produktu, który sprzedajemy. Chcemy zatrzymywać czas i prezentować to, co najlepsze - niezależnie, po swojemu. Niestety, nie zawsze nam się to udaje. Dodatkowo patrząc na idealnie wyostrzone fotografie o niesamowitych kolorach: na ulicach, w czasopismach, w internecie szybko popadamy w kompleksy i po prostu odpuszczamy. Jednak jest kilka sposobów, które pomogą nam wyeliminować podstawowe błędy i poprawić jakość fotografii.

Dobre światło a profesjonalne zdjęcia

Ludzkie oko widzi nieco inaczej niż obiektyw aparatu. Czasami to, co wydaje nam się ładne i jasne, na zdjęciu wygląda szaro i ponuro. Za takie efekty odpowiadają moc światła, źródło światła oraz jakość obiektywu. Najczęstsze błędy w oświetleniu amatorskim to:

  • robienie zdjęć pod słońce,
  • cienie, których nie zauważamy gołym okiem,
  • niewykorzystywanie naturalnych źródeł światła.

Powyższe problemy najczęściej można rozwiązać jednym sposobem - blendą. Jest to bardzo prosty w obsłudze i przede wszystkim niedrogi przedmiot, który pozwoli podnieść poziom w fotografii. Blenda profesjonalna wygląda jak duży, płaski talerz o połyskującej powłoce. Dzięki jej rozmiarowi i kolorowi, pozwala nam odbijać światło i kierować je na fotografowany obiekt. Jednym słowem - służy do naturalnego doświetlania zdjęć. Może to być nawet duży kawałek białego papieru. Ważne, aby skierować jego powierzchnię tak, aby odbijała światło w kierunku obiektu zdjęcia. Trzeba poświęcić pewien czas na ćwiczenie, ale efekt końcowy jest wart zachodu.

Stabilizacja obrazu a profesjonalne zdjęcia

Osoby początkujące, bez względu na sprzęt, często narzekają na rozmazane zdjęcia. Nieostry obraz, zamglony kształt sprawiają, że nawet najlepszy kadr nie ma żadnej wartości estetycznej. Przyczyną takiego efektu jest najczęściej brak stabilizacji obrazu, przy niedostatecznym naświetleniu kadru.

Każdy aparat - bez względu  na to, czy jest to lustrzanka, kompakt, czy smartfon - posiada matrycę, na której naświetla się obraz. To, ile czasu potrzeba, aby ją naświetlić do zdjęcia, zależy od danych warunków słonecznych (lub innego światła). Jeżeli w tym czasie poruszymy aparat - zdjęcie będzie rozmazane, ponieważ aparat jeszcze “pracował”. Dlatego jeżeli fotografujemy w warunkach słabego oświetlenia, warto mieć statyw. Korzystając z niego, matryca ma możliwość naświetlenia się, mając cały czas taki sam kadr, niezmieniony przez drgania.

Alternatywnie jeżeli nie mamy przy sobie statywu, a istnieje możliwość ręcznych ustawień aparatu, zadbajmy aby wartość ISO była jak najwyższa, a wartość przysłony jak najniższa. Oczywiście, wysokie ISO niesie też pewne minusy w postaci “szumów”, czyli drobnych ziarenek w ciemniejszych miejscach zdjęcia, dlatego warto wcześniej poznać swój aparat pod względem możliwości.

Profesjonalne zdjęcia - inspiracja i praktyka

Mimo wszystkich trików oraz ulepszeń dobre i profesjonalne zdjęcia to przede wszystkim kwestia praktyki. Trzeba eksperymentować z różnymi czasami naświetlenia przy danych warunkach, dobierać różne lokalizacje. Warto z początku fotografować jednym obiektywem - pozwoli to zapoznać się ze sprzętem, a w przyszłości, używając kolejnych obiektywów, będziemy w stanie dostosować parametry do jego światła. Podczas przygody z fotografią, dobrze jest także śledzić profile słynnych lub niszowych fotografów, którzy prezentują styl, do jakiego chcielibyśmy zmierzać. Czasami wystarczy zdobyć inspirację, aby z ciekawością próbować nowych rzeczy i rozwijać się w fotografii.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów