0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kwarantanna dla kierowców międzynarodowych!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kiedy jeszcze kilka tygodni temu docierały do nas niepokojące wieści dotyczące koronawirusa, mało kto przypuszczał, że sytuacja będzie się zmieniać tak szybko. Rząd podjął szereg działań mających na celu rozłożenie w czasie liczby zachorowań. Od niedzieli 15 marca wszyscy przybywający do Polski muszą przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Czy kwarantanna dla kierowców również jest konieczna? 

Kwarantanna dla kierowców 

Zgodnie z informacją, jaka pojawiła się na stronie Ministerstwa Infrastruktury 14 marca, nie wszyscy kierowcy mają obowiązek poddania się kwarantannie. Na stronie ministerstwa możemy przeczytać:

„[z]ależy nam na tym, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na organizacji przewozu towarów w drogowym transporcie międzynarodowym mieli pełną wiedzę na temat przepisów obowiązujących od niedzieli 15 marca” – mówi minister A. Adamczyk.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował przy tym, że kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisie § 2 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

Zasady zwolnienia z obowiązku kwarantanny

W wyjaśnieniu na stronie ministerstwa czytamy, że zwolnienie z 14-dniowej kwarantanny dotyczy kierowcy:

  • który prowadzi pojazd samochodowy służący do przewozu towarów, natomiast wykonywany przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku wyżej wymienionych towarów. Dotyczy to także kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który legitymuje się świadectwem kierowcy,
  • wykonującego międzynarodowy transport drogowy rzeczy tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kierowcy zawodowi wracający do Polski samochodem osobowym np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego, nie są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej.

Nie wszyscy przekraczający granicę w związku z jej zamknięciem wywołanym COVID-19 muszą przechodzić obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Jedynie w przypadku, kiedy kierowca zawodowy porusza się swoim samochodem i wraca do Polski w celu odpoczynku, taka kwarantanna jest obowiązkowa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów