Poradnik Przedsiębiorcy

Kwarantanna dla kierowców międzynarodowych!

Kiedy jeszcze kilka tygodni temu docierały do nas niepokojące wieści dotyczące koronawirusa, mało kto przypuszczał, że sytuacja będzie się zmieniać tak szybko. Rząd podjął szereg działań mających na celu rozłożenie w czasie liczby zachorowań. Od niedzieli 15 marca wszyscy przybywający do Polski muszą przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Czy kwarantanna dla kierowców również jest konieczna? 

Kwarantanna dla kierowców 

Zgodnie z informacją, jaka pojawiła się na stronie Ministerstwa Infrastruktury 14 marca, nie wszyscy kierowcy mają obowiązek poddania się kwarantannie. Na stronie ministerstwa możemy przeczytać:

„[z]ależy nam na tym, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na organizacji przewozu towarów w drogowym transporcie międzynarodowym mieli pełną wiedzę na temat przepisów obowiązujących od niedzieli 15 marca” – mówi minister A. Adamczyk.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował przy tym, że kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisie § 2 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

Zasady zwolnienia z obowiązku kwarantanny

W wyjaśnieniu na stronie ministerstwa czytamy, że zwolnienie z 14-dniowej kwarantanny dotyczy kierowcy:

  • który prowadzi pojazd samochodowy służący do przewozu towarów, natomiast wykonywany przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku wyżej wymienionych towarów. Dotyczy to także kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który legitymuje się świadectwem kierowcy,
  • wykonującego międzynarodowy transport drogowy rzeczy tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kierowcy zawodowi wracający do Polski samochodem osobowym np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego, nie są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej.

Nie wszyscy przekraczający granicę w związku z jej zamknięciem wywołanym COVID-19 muszą przechodzić obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Jedynie w przypadku, kiedy kierowca zawodowy porusza się swoim samochodem i wraca do Polski w celu odpoczynku, taka kwarantanna jest obowiązkowa.