Poradnik Przedsiębiorcy

Linux - co to takiego i czy warto go używać?

Systemy Windows od wielu lat są najpopularniejsze na świecie i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja w najbliższym czasie uległa zmianie. Z oprogramowania Microsoftu korzystają zarówno domowi użytkownicy, jak i firmy. Sukces Okienek bardzo łatwo wytłumaczyć - są to systemy wygodne, przyjazne dla użytkownika oraz kompatybilne ze znakomitą większością aplikacji. Mankament Windowsów jest jeden, za to bardzo poważny - cena. Zakup licencji na kilkanaście stanowisk (bo tyle zwykle znajduje się w przeciętnej firmie) to ogromny wydatek. Z tego powodu wielu przedsiębiorców rezygnuje z instalacji systemów Microsoftu, stawiając na bezpłatne dystrybucje Linuksa. Czym jest Linux? Czy naprawdę jest tak skomplikowany, jak mówią niektórzy? No i jaki rodzaj wybrać? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czym jest Linux?

W 1991 roku fiński informatyk Linus Torvalds postanowił stworzyć własny system operacyjny, a konkretnie jego jądro, czyli najważniejszą strukturę takiego oprogramowania. Swoje dzieło udostępnił na zasadach wolnej licencji - każdy mógł (i do dziś może) zmodyfikować kod systemu. Decyzja Torvaldsa sprawiła, że aktywowała się grupa zapaleńców, która zaczęła udoskonalać jego twór. Na przestrzeni lat zaczęły się pojawiać kolejne odmiany (dystrybucje) systemu, nazwanego przez jednego z programistów Linuksem - od słów Linus oraz Unix (system operacyjny, na którym wzorował się Torvalds). Dystrybucje tworzył i ciągle tworzą zarówno firmy, jak i organizacje oraz pojedynczy ludzie. Z pewnością wiesz, jak wygląda aktualizacja systemów Microsoftu - raz na jakiś czas pojawiają się oficjalne łatki unowocześniające, które zmieniają określone funkcje systemu. Z Linuksami jest inaczej - tutaj osobno aktualizowane są jądro (serce) systemu, wspólne dla wszystkich odmian oraz poszczególne dystrybucje. System zwykle regularnie przypomina o potrzebie ściągnięcia nowych plików - to bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa komputera.

Linux, na początku swojego istnienia nie posiadał wygodnych interfejsów dla użytkowników. Był narzędziem wykorzystywanym głównie przez informatycznych zapaleńców oraz specjalistyczne firmy, które instalowały go na swoich serwerach. Wiele zmieniło się, gdy poszczególne dystrybucje otrzymały powłoki graficzne z wyglądu zbliżone do tych z Windowsów. Linuksy dzięki temu stały się popularne również wśród zwykłych posiadaczy pecetów, choć - przez brak kompatybilności - nigdy nie zdobyły uznania zwolenników gier komputerowych. Obecność darmowych pakietów biurowych, które swoimi możliwościami potrafią dorównywać komercyjnym programom, zachęciła wiele firm do przesiadki z drogich Windowsów.

Linux dlaczego warto zainstalować go w firmie?

  • Dystrybucje są w większości przypadków darmowe, co jest ogromnym odciążeniem dla budżetu każdej firmy.

  • Ogromna baza bezpłatnych programów - spora część z nich to doskonałe alternatywy dla komercyjnych aplikacji, takich jak Microsoft Office czy Adobe Photoshop.

  • Wydajność oraz stabilność - pod tymi dwoma względami systemy oparte na jądrze Linuksa zdecydowanie przewyższają Windowsy.

  • Ogromne możliwości modyfikacji systemów - zarówno na poziomie podstawowym (np. wygląd), jak i bardziej zaawansowanym (kod źródłowy).

  • Linux jest bardzo bezpieczny - na te systemy powstaje niewiele wirusów, ponadto istnieją mocne bariery przeciw złośliwemu oprogramowaniu, takie jak autoryzacja instalacji hasłem i ściąganie aplikacji z chronionych repozytoriów.

  • Wielość odmian. Dystrybucji jest wiele i każdy może wybrać taką, która mu najbardziej odpowiada.

  • Istnienie dystrybucji skrojonych do określonych zadań - to niezwykle przydatne dla administratorów firmowych sieci IT.

  • Mała “zasobożerność”. Linux znakomicie nadaje się do instalacji na maszynach o słabych osiągach, takich jak netbooki lub tanie biurowe komputery.