Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Mikroprzedsiębiorca może skorzystać z linii kredytowej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Najpoważniejszym problemem, z jakim borykają się małe firmy, jest brak kapitału obrotowego. Przyczynia się do tego wiele czynników - np. wydłużanie terminów płatności przez kontrahentów czy nieregularny wpływ należności handlowych. Nie każde mikroprzedsiębiorstwo może, ale też chce, w sytuacji braku środków na sfinansowanie bieżącej działalności zwrócić się do banku po kredyt. Często problemem okazuje się zbyt krótka historia kredytowa lub brak odpowiedniego zabezpieczenia. Czy w takim wypadku właściciel firmy jest zdany tylko i wyłącznie na dobrą wolę swoich kontrahentów? Na szczęście nie, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą pomóc w pozyskaniu kapitału obrotowego.

Zasady działania linii kredytowej

Najprostszym i dostępnym również dla mikrofirm sposobem na poprawienie płynności finansowej może okazać się linia kredytowa, zwana również kredytem odnawialnym. Polega ona na udostępnieniu przez bank limitu, do którego przedsiębiorca może zadłużyć się na dowolny cel. Środki przyznawane są bezpośrednio z rachunku bankowego.

Wysokość takiego kredytu zależy od wpływów na konto i ustalana jest indywidualnie w specjalnie podpisanej umowie. Linia kredytowa przyznawana jest zazwyczaj na okres 12 miesięcy. Jeżeli firmie udało się terminowo uregulować wszystkie zobowiązania wobec kredytodawcy, bank najczęściej oferuje możliwość przedłużenia umowy na kolejny rok.

Linia kredytowa nazywana jest kredytem odnawialnym, ponieważ właściciel firmy może w okresie obowiązywania umowy wielokrotnie wykorzystać środki przyznane przez bank. Wynika to z faktu, iż każda wpłata na rachunek automatycznie zmniejsza zadłużenie i pozwala na ponowne korzystanie ze środków. Co więcej - przedsiębiorca samodzielnie kształtuje harmonogram spłaty zaciągniętego kredytu. W miarę możliwości może on dokonać wpłaty w wysokości wymaganego minimum, albo uregulować całość zadłużenia.

Ile kosztuje linia kredytowa?

Przedsiębiorcy decydujący się na takie rozwiązanie z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że nie jest ono pozbawione różnego rodzaju opłat. Przede wszystkim od wartości zadłużenia, po upływie określonego w umowie czasu, naliczane są odsetki. Ponadto bank często pobiera prowizję za przyznanie limitu, opłatę za jego odnowienie, jak również za gotowość do samego udzielenia kredytu.

Wybór korzystnej oferty oraz odpowiednie zarządzanie linią kredytową mogą sprawić, iż przedsiębiorca zyska dostęp do darmowego kapitału. Wynika to z faktu, iż jeżeli spłata zadłużenia nastąpi przed końcem miesięcznego okresu rozliczeniowego, od ujemnego salda nie zostaną naliczone odsetki.

Linia kredytowa może okazać się również bardzo kosztowna. Stanie się tak w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie z niej korzystał w sposób nieumiejętny - tzn. utrzymywał długotrwale spore saldo, nieregularnie spłacał zadłużenie, co będzie skutkowało naliczaniem coraz to wyższych odsetek.

Należy przy tym wspomnieć, iż jeżeli linia kredytowa funkcjonuje na firmowym rachunku bankowym, wszelkie prowizje oraz odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu (w KPiR księgowany w kolumnie 13 - pozostałe wydatki). 

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów