0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dotacje UE, wsparcie PUP i inna pomoc dla firm

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorca pieniędzy na rozwój swojej firmy nie musi szukać tylko w bankach, ale może skorzystać również z pomocy urzędu pracy czy też programów unijnych. Co trzeba zatem zrobić, żeby uzyskać tego typu wsparcie finansowe?

Wsparcie powiatowych urzędów pracy

Dofinansowanie z PUP można przeznaczyć na założenie własnej działalności, kupno sprzętu biurowego, stworzenie nowego stanowiska pracy, pokrycie kosztów związanych z doradztwem prawnym i podatkowym, czy też na promocję firmy w Internecie. Wymagane jest tylko złożenie wniosku o dofinansowanie we właściwym urzędzie pracy, a gdy zostanie on przyjęty do realizacji, można już swobodnie dysponować gotówką przeznaczoną na zakup rzeczy niezbędnych dla firmy. Warunkiem skorzystania z tej pomocy jest jednakże konieczność utrzymania działalności gospodarczej albo pracownika przez wskazany przez urząd pracy okres czasu. Formularz zgłoszeniowy firmy do dofinansowania znaleźć można na stronie internetowej urzędu pracy w zakładce “dofinansowanie” lub “wsparcie dla firm”.

Dotacje unijne pomocą dla firm

Źródłem, z którego za darmo można pozyskać pieniądze dla firmy są również punkty dysponujące funduszami Unii Europejskiej. Jeżeli argumenty przedsiębiorcy trafią do odpowiednich osób, a do tego będzie on posiadał dobrze wykonany biznesplan albo strategię rozwoju firmy, może liczyć nawet na kilkudziesięciotysięczne wsparcie.

Wystarczy tylko zgłosić się do odpowiedniego dla profilu i wymagań przedsiębiorstwa programu. Co więcej, instytucje unijne oferują wszystkim ubiegającym się o dotację szkolenia z zakresu sprawnego zarządzania firmą, jak również doradzają w sprawach podatkowych, finansowych oraz prawnych. Krótko mówiąc - przedsiębiorca może nauczyć się, jak dobrze prowadzić firmę, Wskazówki te są niezwykle cenne, szczególnie przez wzgląd na fakt, iż porad udzielają fachowcy na światowym poziomie.

Informacje o bieżących programach unijnych znaleźć można w Internecie lub w lokalnej prasie informacyjnej. Istnieje również wiele punktów doradczych, w których uzyskać można szczegółowe informacje na temat programów.

Pomoc prywatnych inwestorów

Przedsiębiorca posiadający innowacyjny i ciekawy pomysł na biznes może zwrócić się o pomoc finansową do prywatnych inwestorów. Procedura uzyskania tego typu wsparcia jest zazwyczaj zawiła - przedsiębiorca musi przygotować szczegółowy biznesplan, przejść przez negocjacje, prezentację pomysłu przed potencjalnym inwestorem. Jeżeli projekt przypadnie mu do gustu, może wyłożyć niemałe pieniądze, służąc przy tym radą, doświadczeniem oraz kontaktami biznesowymi.

W zamian za kapitał - zarówno ten finansowy, jak i o charakterze know-how, inwestor zażąda określonego procenta udziałów w realizowanym przedsięwzięciu.

Jak widać - nie tylko banki posiadają pieniądze, z których skorzystać mogą przedsiębiorcy mający pomysł na swój biznes. Opcji jest wiele - wystarczy tylko wybrać najlepszą dla siebie, analizując dokładnie zalety oraz wady każdej z opcji.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów