0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Muzyka w biurze - uważaj na ZAiKS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

ZAiKS może pobierać opłaty od utworów odtwarzanych za pośrednictwem radia w miejscu, w którym przebywają klienci danego przedsiębiorcy. Przykładami takich miejsc są stołówka w pensjonacie, poczekalnia, hala targowa. Sprawdź, w jakich przypadkach muzyka w biurze powoduje obowiązek uiszczenia opłaty do ZAiKS-u.

Co to jest ZAiKS?

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) to organizacja zbiorowo zarządzająca prawami autorskimi. Dzięki niej twórca nie musi sam pilnować kto, ile razy i w jakim celu korzysta z jego utworu. ZAiKS działa w imieniu twórców. Pobiera wynagrodzenie za korzystanie z utworów, które są prawnie chronione. Może także pobierać opłaty na rzecz twórców niezrzeszonych w organizacji. Mają oni prawo do odebrania tantiem nie później niż 5 lat od publikacji, w przeciwnym razie opłaty staną się “tantiemami pustymi” i zostaną rozdzielone między pozostałych członków ZAiKS-u.

Kiedy przedsiębiorca musi płacić za muzykę?

ZAiKS (a także inne organizacje zbiorowo chroniące twórców), na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ma prawo pobierać opłaty od przedsiębiorców tylko wtedy, gdy puszczana w lokalu muzyka ma wpływ na zyski firmy. Jeżeli muzyka w biurze wpływa na atmosferę wewnątrz lokalu - klienci, słuchając jej, relaksują się, dłużej pozostają wewnątrz, przez co więcej kupują - to przedsiębiorca powinien podpisać z ZAiKS-em umowę licencyjną i uiszczać stosowną opłatę (najczęściej ok. 50 zł miesięcznie). Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia w lokalach gastronomicznych i sklepach.

Odtwarzana muzyka w biurze - zwolnienie z opłaty

Przedsiębiorca nie musi płacić za muzykę w biurze, gdy nie ma ona wpływu na osiągany przez firmę zysk. Jeżeli z radioodbiornika korzystają tylko pracownicy, pracodawca nie musi podpisywać z ZAiKS-em umowy licencyjnej. Niestety, w przypadku postępowania sądowego to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek udowodnienia, że puszczana przez niego muzyka w biurze nie przysparza mu korzyści finansowej.

Jeżeli pracownicy w tle słuchają radia podczas pracy, przedsiębiorca nie musi uiszczać dodatkowych opłat. Powinien jednak pamiętać o konieczności zapłaty abonamentu.

Istnieją sytuacje, w których nie ma wątpliwości, że przedsiębiorca nie musi płacić ZAiKS-owi:

  • sprzęt muzyczny jest popsuty, nośniki muzyczne nie mogą być odtwarzane,

  • jakość odtwarzania muzyki jest tak niska, że uniemożliwia odtwarzanie muzyki w obecności klientów,

  • muzyka jest słuchana tylko w trakcie oczekiwania na klientów,

  • pracownicy słuchają muzyki przez słuchawki, więc klienci nie mogą jej słyszeć,

  • muzyka puszczana jest w pomieszczeniu, w którym nie ma styczności z klientami, np. w restroomie, pomieszczeniu gospodarczym, kuchni.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów