Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Muzyka w biurze - uważaj na ZAiKS

ZAiKS może pobierać opłaty od utworów odtwarzanych za pośrednictwem radia w miejscu, w którym przebywają klienci danego przedsiębiorcy. Przykładami takich miejsc są stołówka w pensjonacie, poczekalnia, hala targowa. Sprawdź, w jakich przypadkach muzyka w biurze powoduje obowiązek uiszczenia opłaty do ZAiKS? 

Co to jest ZAIKS?


Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) to organizacja zbiorowo zarządzająca prawami autorskimi. Dzięki niej twórca nie musi sam pilnować, kto, ile razy i w jakim celu korzysta z jego utworu. ZAiKS działa w imieniu twórców. Pobiera wynagrodzenie za korzystanie z utworów, które są prawnie chronione. ZAiKS ma prawo pobierać opłaty także na rzecz twórców niezrzeszonych w organizacji. Mają oni prawo do odebrania tantiem nie później niż 5 lat od publikacji. W przeciwnym razie opłaty staną się “tantiemami pustymi” i zostaną rozdzielone między pozostałych członków ZAiKSu.

Kiedy przedsiębiorca musi płacić za muzykę?

ZAiKS (a także inne organizacje zbiorowo chroniące twórców) ma prawo pobierać opłaty od przedsiębiorców tylko wtedy, gdy puszczana w lokalu muzyka ma wpływ na zyski firmy. Jeżeli muzyka wpływa na atmosferę wewnątrz lokalu - klienci, słuchając jej, relaksują się, dłużej pozostają wewnątrz, przez co więcej kupują - to przedsiębiorca powinien podpisać z ZAiKS umowę licencyjną i uiszczać stosowną opłatę (najczęściej ok 50 zł miesięcznie). Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia w lokalach gastronomicznych i sklepach.

Odtwarzanie muzyki w biurze - zwolnienie z opłaty


Przedsiębiorca nie musi płacić za muzykę, gdy nie ma ona wpływu na osiągany przez firmę zysk. Jeżeli z radioodbiornika korzystają tylko pracownicy, pracodawca nie musi podpisywać z ZAiKS umowy licencyjnej. Niestety, w przypadku postępowania sądowego to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek udowodnienia, że nie czerpie on korzyści z puszczanej w swoim biurze muzyki. Jeżeli pracownicy podczas pracy w tle słuchają radia, przedsiębiorca nie musi uiszczać dodatkowych opłat. Powinien jednak pamiętać o konieczności zapłaty abonamentu.

Istnieją sytuacje, w których nie ma wątpliwości, że przedsiębiorca nie musi płacić ZAiKS:

  • sprzęt muzyczny jest popsuty, nośniki muzyczne nie mogą być odtwarzane,

  • jakość odtwarzania muzyki jest tak niska, że uniemożliwia odtwarzanie muzyki w obecności klientów,

  • muzyka jest słuchana tylko w trakcie oczekiwania na klientów,

  • pracownicy słuchają muzyki przez słuchawki, więc klienci nie mogą jej słyszeć,

  • muzyka puszczana jest w pomieszczeniu, w którym nie ma styczności z klientami np. w restroomie, pomieszczeniu gospodarczym, kuchni.