0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najlepsze sposoby na oszczędzanie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Na gwiazdkowe prezenty wydamy około 500 zł, a na organizację całych świąt ponad 1400 zł. Większość osób przyznaje, że organizacja Bożego Narodzenia znacznie wpłynie na ich budżet domowy. Prawie 90% Polaków finansuje świąteczne wydatki z bieżących środków oraz oszczędności. Pozostałe 10% deklaruje, że będzie musiało wziąć pożyczkę. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na oszczędzanie i zapomnij o długach.

 

Oszczędzanie - tego trzeba się nauczyć

Jedni są bardziej, drudzy mniej rozrzutni. Nikt nie rodzi się z wrodzoną umiejętnością oszczędzania. Uczymy się tego od najmłodszych lat, a jak wiadomo na naukę nigdy nie jest za późno! Pamiętasz grę w Eurobiznes? Podejdź do oszczędzania jak do zadania, celu i naucz się zarządzać swoimi finansami. Zbieraj wszystkie paragony. Pod koniec tygodnia usiądź i spisz wydatki, intensywnym kolorem zaznacz te, które były absolutnie niezbędne. Dokładnie przeanalizuj pozostałe, zaznacz te, których można było uniknąć. Zastanów się, dlaczego je kupiłeś? Być może zrobiłeś to pod wpływem emocji, żeby poprawić sobie humor? Albo zachęciła cię promocja lub reklama?  

Oszczędzanie to nie kara

Uważaj, żeby nie popaść w przesadę. Od czasu do czasu pozwól sobie na mały, niezaplanowany wydatek. Pilnuj jednak, żeby trzymać się planu. W sytuacji, gdy będziesz mieć ochotę spełnić nagłą zachciankę, pomyśl o tym, co kupisz za zaoszczędzone pieniądze. Pamiętaj, że uleganie kaprysom oddala cię od wyznaczonego celu. Staraj się znaleźć sposób wynagradzania siebie, który nie wymaga wydawania pieniędzy. Przykładowo możesz spróbować biegać, pójść na spacer z psem, zrobić sobie gorącą kąpiel lub zaprosić przyjaciółkę na herbatę.

Oszczędzanie - ustal cel

Na początku miesiąca policz wszystkie stałe koszty, takie jak: czynsz, opłaty za śmieci, media, bilet miesięczny. Następnie oszacuj, ile tygodniowo wydajesz na żywność. Zastanów się, czy czasami nie marnujesz żywności lub nie przepłacasz, kupując w drogich sklepach. Ustal sobie tygodniowy limit wydawania. Wyznacz cel oszczędzania - może to być wyjazd na wakacje, zakup czegoś o czym marzysz, organizacja świąt. Narysuj symbol przestawiający twój cel, umieść go w widocznym miejscu, np. na lodówce - w chwilach słabości wizualizuj go sobie. Wydawaj mniej niż zarabiasz, a nadwyżkę czyli właśnie oszczędności przelewaj na subkonto oszczędnościowe. Nie trzymaj oszczędności w domu, będą kusiły cię do ich wydawania!

Oszczędzanie - mniej znaczy więcej

Często nie zdajemy sobie sprawy, że po prostu za dużo kupujemy, za dużo konsumujemy. Mniej wydatków, więcej oszczędności - prosta zasada? Zastanów się, w jaki sposób na co dzień możesz zmniejszyć wydatki. Planuj zakupy, lepiej zrobić raz w tygodniu większe zakupy niż każdego dnia chodzić po coś do sklepu - ryzyko kupienia czegoś nieplanowanego jest znacznie wyższe. Zawsze rób listę potrzebnych zakupów i wybieraj to, co na niej umieściłeś. Szukaj alternatywnych rozwiązań, np. zamiast jeździć samochodem, wybierz komunikację miejską. Sprawdzaj opłacalność swoich zakupów, przeliczaj ceny! Korzystaj z energooszczędnych źródeł zasilania. Zawsze dokręcaj wodę i gaś światło, a gdy wychodzisz z domu zakręcaj kaloryfery.

Oszczędzanie - gotówka, nie karta

Zlikwiduj kartę kredytową. Na zakupy zabieraj pieniądze, kartę do bankomatu zostaw w domu lub zakop na dnie torebki. Nie sięgaj po nią, gdy okaże się, że źle obliczyłeś, ile zapłacisz za zakupy. Zostaw jakiś produkt, a nie zwiększaj założonego limitu.

Oszczędzanie - posiłek przygotuj w domu

Jedzenie do pracy szykuj wieczorem w domu. Samodzielne gotowanie jest tańsze niż jedzenie na mieście. Jest też lepszym pomysłem niż poranne zakupy, gdy śpieszymy się do pracy. Dzięki temu w pracy nie będziesz głodny, zjesz pełnowartościowy, zdrowy obiad i zaoszczędzisz pieniądze.

Co, oprócz pieniędzy, zyskasz dzięki oszczędzaniu? Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Będziesz wiedzieć, że w razie czego na czarną godzinę, masz bufor finansowy. Eksperci szacują, że fundusz na czarną godzinę powinien wynosić 6-krotność wydatków gospodarstwa domowego. Jest to zabezpieczenie, z którego będziesz mógł skorzystać np. w razie utraty pracy. Zyskasz także rezerwę finansową, z której będziesz mógł pokryć jednorazowe, niespodziewane wydatki, jak mandat czy naprawa lodówki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów