Poradnik Przedsiębiorcy

Najlepsze sposoby na oszczędzanie

Na gwiazdkowe prezenty wydamy około 500 zł, a na organizację całych świąt ponad 1400 zł. Większość osób przyznaje, że organizacja Bożego Narodzenia znacznie wpłynie na ich budżet domowy. Prawie 90% Polaków finansuje świąteczne wydatki z bieżących środków oraz oszczędności. Pozostałe 10% deklaruje, że będzie musiało wziąć pożyczkę. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na oszczędzanie i zapomnij o długach.

 

Oszczędzanie - tego trzeba się nauczyć

Jedni są bardziej, drudzy mniej rozrzutni. Nikt nie rodzi się z wrodzoną umiejętnością oszczędzania. Uczymy się tego od najmłodszych lat, a jak wiadomo na naukę nigdy nie jest za późno! Pamiętasz grę w Eurobiznes? Podejdź do oszczędzania jak do zadania, celu i naucz się zarządzać swoimi finansami. Zbieraj wszystkie paragony. Pod koniec tygodnia usiądź i spisz wydatki, intensywnym kolorem zaznacz te, które były absolutnie niezbędne. Dokładnie przeanalizuj pozostałe, zaznacz te, których można było uniknąć. Zastanów się, dlaczego je kupiłeś? Być może zrobiłeś to pod wpływem emocji, żeby poprawić sobie humor? Albo zachęciła cię promocja lub reklama?  

Oszczędzanie to nie kara

Uważaj, żeby nie popaść w przesadę. Od czasu do czasu pozwól sobie na mały, niezaplanowany wydatek. Pilnuj jednak, żeby trzymać się planu. W sytuacji, gdy będziesz mieć ochotę spełnić nagłą zachciankę, pomyśl o tym, co kupisz za zaoszczędzone pieniądze. Pamiętaj, że uleganie kaprysom oddala cię od wyznaczonego celu. Staraj się znaleźć sposób wynagradzania siebie, który nie wymaga wydawania pieniędzy. Przykładowo możesz spróbować biegać, pójść na spacer z psem, zrobić sobie gorącą kąpiel lub zaprosić przyjaciółkę na herbatę.