0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Skąd wziąć pieniądze na biznes? Pożyczki społecznościowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Chcesz rozkręcić swój biznes, jednak nie masz wystarczających środków? Dowiedz się na czym polegają pożyczki społecznościowe i spełniaj swoje marzenia!

Niektóre działalności nie wymagają określonych środków na start. Wystarczy laptop i dostęp do Internetu, by móc zarabiać. W wielu jednak potrzebne są środki na rozpoczęcie, by kupić niezbędny sprzęt i rozkręcić swój biznes.Większość przedsiębiorców sięga wtedy po pożyczki bankowe. To najpopularniejszy sposób, by zdobyć określoną kwotę na początek swojej działalności. Kredyt wiąże się z pewnymi wadami — często jest to wysokie oprocentowanie, koszty obsługi kredytu, niemożność spełnienia wszystkich wymagań stawianych przez instytucje finansowe, a także skomplikowana dokumentacja. W niektórych sytuacjach początkująca firma nie dostanie takiej kwoty, która byłaby jej potrzebna. Co więcej, gdy ma już inne niespłacone zobowiązania, to zamyka się przed nią naprawdę wiele możliwości. 

Dla kogo są pożyczki społecznościowe? 

Pożyczki społecznościowe są wyborem dla wszystkich, którzy nie chcą bądź nie mogą skorzystać ze standardowego kredytu, bądź pożyczki w instytucjach pozabankowych. Różnią się znacznie od najpopularniejszych typów pożyczek swoją formą, ale są świetną alternatywą, o której zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej, jeśli nie chce się skorzystać z pożyczek bankowych, czy tych od instytucji pozabankowych.

Na czym polegają pożyczki społecznościowe? 

Pożyczki społecznościowe, czyli inaczej peer to peer narodziły się w Wielkiej Brytanii, a w Polsce pojawiły się już w 2008 roku. Pożyczka społecznościowa to nic innego, jak umowa między osobami prywatnymi, która jest zawierana bez pośrednictwa banków, czy instytucji pozabankowych. Zamiast nich pożyczkę bierze się za pomocą specjalnych platform pożyczek społecznościowych. Dzięki nim łączone są osoby, które potrzebują dodatkowych środków z tymi, które są gotowe je pożyczyć.

Gdzie można wziąć pożyczkę społecznościową? 

Pożyczkę społecznościową można wziąć za pośrednictwem specjalnych serwisów. Udostępniają one narzędzia, które usprawniają sfinalizowanie transakcji i zabezpieczają pożyczkodawcę w odzyskaniu pieniędzy w przypadku braku spłaty. Kwoty pożyczek społecznościowych mogą być naprawdę różne. Od 50 zł do nawet kilku milionów.

Z jakimi opłatami wiąże się pożyczka społecznościowa?

Koszty pożyczki społecznościowej często są ustalane indywidualnie pomiędzy inwestorem a pożyczkobiorcą. Jedynie odgórnie jest ustalana wysokość oprocentowania zgodnie z zapisami ustawy antylichwiarskiej. Przy pożyczce społecznościowej ponosi się opłatę serwisową (za udzielenie pożyczki), prowizję kilku procent pożyczki dla platformy pośredniczącej, opłatę za dodatkową weryfikację, czy opłatę za przedłużenie okresu kredytowania w przypadku problemów ze spłacaniem pożyczki.

Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? 

Wśród zalet pożyczki społecznościowej można wymienić jej dużą przyznawalność, szeroką ofertę, jak i dostępność naprawdę wysokich kwot. Dla wielu osób zaletą będzie także brak udziału instytucji finansowych i możliwość negocjacji kosztów pożyczki z inwestorem. Taką pożyczkę można bez problemu wziąć bez potrzeby wychodzenia z domu.

Wady? Pożyczki społecznościowe nie mają ściśle sprecyzowanych regulacji prawnych, dlatego istnieje ryzyko oszustwa. Czasami przy takiej pożyczce pojawiają się dodatkowe opłaty, a także obowiązki uregulowania podatków: od pożyczki od osoby prywatnej, czy od zysków kapitałowych przez inwestora.

Pożyczki społecznościowe wiążą się z ryzykiem, jednak nie da się ukryć, że większa jego część leży po stronie inwestorów, którzy nie mają gwarancji odzyskania pożyczonych pieniędzy. Warto mieć na uwadze tę alternatywę, jeśli inne metody zawiodą, a pieniądze są niezbędne.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów