Konkursy biznesplanów, państwowe i unijne dotacje, dostanie się pod skrzydła anioła biznesu lub inkubatora przedsiębiorczości… Sposobów na to, aby zdobyć pieniądze na biznes jest naprawdę wiele.
Wiele z nich – szczególnie te, które opierają się na bezzwrotnym finansowaniu – ma ja jednak poważną wadę. Potrafią mocno zniechęcić młodego przedsiębiorcę i nie dają prawdziwej motywacji do wytężonej pracy. Jeśli ten nie znajdzie jej w sobie, rozkręcenie firmy może okazać się trudnym zadaniem.
Inaczej jest w przypadku kredytów, a konieczność ich spłaty czasem okazuje się najlepszym motywatorem. Na zaciągnięcie kredytu na firmę warto zdecydować się również z innych względów. W przeciwieństwie do programów organizowanych przez instytucje publiczne, są one dostępne cały czas, dają większą swobodę niż działalność pod egidą anioła biznesu, a jego zdobycie jest łatwiejsze niż w wygrana w konkursie biznesplanów. Co zatem warto wiedzieć, aby pozyskać pieniądze na biznes?
Kredyt na założenie firmy – jakie rodzaje wyróżniamy?
Kredyty dla przedsiębiorców znajdziemy w ofercie wszystkich banków. Różnią się one jednak warunkami, według których są one przyznawane i tym samym grupą firm, które mogą się o nie ubiegać. W uproszczeniu bankowe kredyty dla przedsiębiorców można podzielić na trzy grupy:
- kredyty na założenie firmy – udzielane osobom fizycznym. Mogą być udzielone na konkretny cel lub jako kredyt gotówkowy;
- kredyty dla nowych firm – udzielane firmie już od pierwszego dnia po rejestracji. Obecnie taki produkt w swojej ofercie ma mBank, który początkującym przedsiębiorcom może pożyczyć do 30 tysięcy złotych;
- kredyty dla firm z określonym stażem – najpopularniejsza grupa kredytów dla przedsiębiorców, od których zwykle wymaga się 12-miesięcznej obecności na rynku, poza tym istnieją też oferty skierowane dla firm istniejących co najmniej 24 miesiące. Tego typu produkty znajdziemy między innymi Nest Banku, PKO BP, BGŻ, ING Banku Śląskiego i wielu innych instytucji.
Pieniądze na biznes z kredytu na założenie firmy – co może być zabezpieczeniem?
Pieniądze na biznes jako kredyty firmowe niekiedy udzielane są bez zabezpieczenia, ale często bank uzależnia od niego swoją decyzję. Ich zabezpieczeniem dla firm jest:
- hipoteka;
- elementy majątku trwałego (jako zastaw);
- cesja wierzytelności;
- poręczenie;
- weksel in blanco;
- przewłaszczenie na zabezpieczenie.
Kredyt na rozkręcenie firmy – dodatkowe korzyści
Środki na założenie firmy lub wdrożenie nowych inwestycji to często niejedyna korzyść, jaką odnosi przedsiębiorca otrzymując pieniądze na biznes. Swoim klientom bank może zapewnić między innymi:
- opłacanie składek ZUS przez rok (a więc przez czas, kiedy obowiązują preferencyjne stawki tzw. małego ZUS-u);
- umorzenie kwoty pożyczki (pod warunkiem spłaty samych odsetek i utrzymywania konta przez określony czas);
- gratyfikacja finansowa (w postaci spłaty pierwszej raty lub części odsetek);
- inne nagrody (komputery i sprzęt biurowy, weekend hotelu itp.)
Kredyt na nowy biznes – na co należy uważać?
Wybierając kredyt na firmę, warto uważnie przeczytać umowę i sprawdzić, czy udzielenie finansowania bank uzależnia od wykupienia dodatkowych usług i produktów, co w ostatecznym rozrachunku znacznie podnosi jego koszty. Może to być na przykład:
- polisa na życie;
- ubezpieczenie kredytu;
- inwestycja w fundusz inwestycyjny;
- konto firmowe w danym banku;
- usługi wirtualnego biura.