Poradnik Przedsiębiorcy

Skąd wziąć pieniądze na biznes? Kredyt z banku

Przyszły przedsiębiorca, który ma zamiar otworzyć własną firmę, często potrzebuje wsparcia finansowego. Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z wysokimi kosztami, czasem dochodzą do tego wydatki związane np. z remontem biura, zakupem sprzętu i towarów. Podstawowe pytanie brzmi - skąd wziąć na to pieniądze?

Kredyt z banku dla świeżo powstałych firm

Każdy początkujący przedsiębiorca, który nie posiada własnych oszczędności lub nie ma możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny albo znajomych, może ubiegać się o kredyt dla start-upu.

Kredyt taki mogą uzyskać osoby rozpoczynające prowadzenie działalności lub takie, które prowadzą działalność nie dłużej niż 12 miesięcy.

Niestety, początkujący przedsiębiorcy nie mają zbyt wiele możliwości do wyboru. Niewiele banków ma w swojej ofercie kredyty dla start-upów. Spowodowane jest to obawą banków przed finansowaniem przedsiębiorstw, które nie mają jeszcze ustabilizowanej i przewidywalnej sytuacji finansowej. Jeżeli jednak jakiś bank zdecyduje się na udzielenie kredytu początkującemu przedsiębiorcy, są to przeważnie bardzo niewielkie kwoty.

 

Spośród prawie 30 banków przepytywanych przez Tax Care tylko 10 przyznało, że ma produkty kredytowe dedykowane start-upom.

Siedem z nich deklaruje, że pożyczy pieniądze firmom, które nie mogą pochwalić się żadnym rynkowym stażem. Należą do nich: Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), FM Bank PBP, Idea Bank, mBank, Multibank, Pekao SA i PKO BP.

 

Banki oferujące kredyty start-up nowym przedsiębiorcom, którzy nie posiadają żadnego stażu:

 • Idea Bank proponuje największą kwotę-  350 tys. zł,

 • Bank Polskiej Spółdzielczości -  50 tys. zł,

 • Idea Bank w ramach “Pożyczki bezzwrotnej” oferuje 25 tys. zł,

 • FM Bank PBP oraz Pekao SA - 20 tys. zł,

 • mBank oraz Multibank - 10 tys. zł,

 • PKO BP jedynie 1 tys. zł.

Kredyt dla firm posiadających staż do 6 miesięcy

Kolejną grupą świeżo upieczonych przedsiębiorców są ci, którzy mają staż do sześciu miesięcy. Tej grupie banki oferują produkty kredytowe takie jak:

 • kredyt na start FM Bank PBP dla firm działających powyżej 4 miesięcy w wysokości do 100 tys. zł,

 • debet dla firm od 3 miesięcy działalności w wysokości do 20 tys zł - bank PKO BP.

Kredyt dla firm posiadających staż do 12 miesięcy

Ostatnią grupą są firmy ze stażem do 12 miesięcy i tutaj nowi przedsiębiorcy mają już możliwość zaciągnięcia kredytu na dużo wyższe kwoty:

 • Idea Bank - 3 mln zł,

 • Meritum Bank do 2 mln zł,

 • ING Bank Śląski oraz Raiffeisen Polbank do 1,2 mln zł,

 • Bank BPH do 1 mln zł.

Inne sposoby pozyskania środków na rozpoczęcie działalności

Początkujący przedsiębiorca, który chce zdobyć środki na otwarcie biznesu, zanim zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu, powinien przemyśleć, sprawdzić i rozważyć wszystkie możliwości.

Istnieje wiele innych sposobów uzyskania środków na start, takich jak np. dotacje z urzędu pracy. Jeżeli nowa firma będzie prowadzona co najmniej przez 12 miesięcy, to dotacji zwracać nie trzeba. Innym sposobem są konkursy organizowane przez instytucje wspierane przez fundusze Unii Europejskiej lub crowdfunding udziałowy, który daje możliwość pozyskania inwestorów w zamian za udziały.

Kredyt powinien być rozwiązaniem ostatecznym, wtedy gdy początkujący właściciele firmy nie mają już żadnych innych możliwości, ponieważ zadłużanie się na samym starcie nie jest najlepszym pomysłem.