0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Numer PKWIU oraz PKOB na fakturze

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się czy na wystawianych fakturach powinni umieszczać numer PKWIU oraz PKOB. Otóż zgodnie z bieżącymi przepisami w przypadku sprzedaży opodatkowanej nie ma takiego obowiązku, co potwierdza obecne brzmienie rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur.

Zgodnie z bieżącymi przepisami rozporządzenia MF m.in w sprawie wystawiania faktur na fakturach dokumentujących dostawę towarów lub świadczenie usług:

  • dokonywanych przez podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT (na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy), lub
  • zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy

konieczne jest wskazanie dodatkowo na fakturze:

     a) przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik     
          stosuje zwolnienie od podatku,
     b) przepisu dyrektywy, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie    
         świadczenie usług, lub
     c) innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług
         korzysta ze zwolnienia.

Zniknął więc całkowicie ostatni zapis odnoszący się do symbolów klasyfikacyjnych jaki jeszcze istniał do końca roku 2012 roku:

“W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, poza danymi określonymi w ust. 1 pkt 5, wskazuje się również:

1) symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol (...)”

mówiący o tym, że na fakturach dokumentujących sprzedaż zwolnioną z VAT należy wskazać PKWiU. Wciąż jednak należy pamiętać o wskazaniu przepisu jaki pozwala zastosować zwolnienie.

Jednoznacznie należy więc stwierdzić że podatnicy dokonujący sprzedaży opodatkowanej dowolną stawką podatku VAT (23%, 8%, 5% czy 0%) nie mają obowiązku na fakturze dokumentującej sprzedaż zamieszczania symbolów klasyfikacji towarów czy usług takich jak PKWiU czy PKOB. Brak numeru klasyfikacyjnego na fakturze nie wpłynie na zastosowanie danej stawki podatku VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów