0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odbiór mieszkania od dewelopera z inżynierem - czy warto?

Wielkość tekstu:

Kupowanie własnego mieszkania to naprawdę niezwykle ważna chwila w życiu. Jest to nie tylko ogromna inwestycja i często kredyt na całe życie, lecz również stabilizacja i możliwość zapuszczenia korzeni w jednym miejscu. Co jednak bardzo ważne, kupowanie mieszkania nie może być jedynie emocjonalną chwilą, ponieważ przed wprowadzeniem się do niego trzeba podjąć jeszcze wiele ważnych decyzji. Jedną z kluczowych spraw jest poprawne przeprowadzenie odbioru mieszkania od dewelopera. Na czym to polega i z jakiego powodu jest tak ważne?

Czym jest odbiór mieszkania od dewelopera?

W przypadku kupowania mieszkania od dewelopera, czyli z rynku pierwotnego, w zdecydowanej większości dana nieruchomość dopiero jest w trakcie budowy. Oznacza to, że nie ma się możliwości jej obejrzenia, sprawdzenia i ocenienia. Taka możliwość pojawia się dopiero w sytuacji, gdy mieszkania są wydawane właścicielom.

W chwili, gdy budowa dobiegnie końca, a deweloper uzyska wszelkie pozwolenia na użytkowanie, rozpoczyna się proces wydawania kluczy właścicielom, który poprzedzony jest procesem odbioru mieszkania. Jest to najprościej, mówiąc sprawdzenie od strony technicznej stanu danego lokalu. Dopiero gdy właściciel stwierdzi po przeprowadzeniu odbioru, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, wykonane według planu i zgodnie ze sztuką, dopiero wtedy podpisuje protokół odbioru, co oznacza, że w niedługim czasie będzie mógł się wprowadzić.

Dlaczego odbiór mieszkania jest tak ważny?

Wiele osób podczas odbioru mieszkania kieruje się emocjami. Jest to w końcu naprawdę bardzo ważna chwila, podczas której możliwość zamieszkania w nowym mieszkaniu jest właściwie na wyciągnięcie ręki. Nic więc dziwnego, że inwestorzy często przeprowadzają odbiór mieszkania od dewelopera nieprawidłowo i bez odpowiedniego skupienia. Jak można się bez trudu domyślić, jest to naprawdę duży błąd. Z jakiego powodu odbiór mieszkania jest tak ważny?

Podczas przeprowadzania odbioru technicznego trzeba zwracać uwagę na nawet najdrobniejsze szczegóły i elementy wykończenia. To właśnie wtedy należy przyjrzeć się elektryce, jakości wykonania i osadzenia okien czy też temu, czy i jak działa wentylacja lub wykonane są tynki. Z jakiego powodu są to tak ważne sprawy? Wszelkie zauważone podczas odbioru usterki i niedoróbki, które zostaną wpisane w protokół, muszą zostać przez dewelopera usunięte. Inwestor odbierze mieszanie dopiero wtedy, gdy będzie ono wolne od wszelkich defektów. Do tego czasu nie może się wprowadzić. Jeśli jednak nie dostrzeże się pewnych wad mieszkania lub też umyślnie się je pominie, aby szybciej można się było do niego wprowadzić, wtedy deweloper nie będzie już zobowiązany do ich usunięcia i inwestor pozostanie z nimi sam. Oczywiście pociągać to będzie dodatkowe koszta związane z wykończeniem i przygotowaniem mieszkania do wprowadzenia się do niego.

Odbiór techniczny mieszkania — czy warto to robić samodzielnie?

Jak więc widać, odbiór mieszkania to naprawdę niezwykle ważny etap, który może mieć wpływ na wygodę życia w danym miejscu. Często więc pada w takiej sytuacji pytanie, czy warto taki odbiór przeprowadzać samodzielnie.

Wiedzieć trzeba, że do przeprowadzenia poprawnego odbioru technicznego mieszkania trzeba mieć nie tylko ogromną wiedzę i doświadczenie, lecz przede wszystkim odpowiednie, bardzo drogie przyrządy techniczne. Często wyposażanie się w niej na tę jedną okazję nie będzie po prostu ekonomicznie uzasadnione. Można oczywiście odbiór przeprowadzić bez nich, lecz z całą pewnością wiele wad mieszkania z tego powodu umknie.

Odbiór nieruchomości od dewelopera z inżynierem — czy warto?

Żeby uniknąć ryzyka nieprawidłowo przeprowadzonego odbioru mieszkania, bardzo dużo inwestorów decyduje się skorzystać z usług fachowca. Za odpowiednią cenę doświadczony specjalista może przeprowadzić taki odbiór. Czy warto się na to zdecydować? Jak najbardziej tak, ponieważ za stosunkowo niewielką cenę ma się właściwie pewność, że dane mieszkanie będzie odpowiednio wykonane. W dłuższej perspektywie uda się dzięki temu oszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, lecz także czasu, a więc szybciej będzie można zamieszkać w nowym mieszkaniu.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów