Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odliczenie VAT od okularów dla pracownika

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Według aktualnych przepisów BHP, jeżeli pracownik spędza przynajmniej połowę dobowego czasu pracy przy komputerze – pracodawca ma obowiązek kupić mu okulary. Jest to bardzo korzystna sytuacja dla samego pracownika, biorąc pod uwagę ceny oprawek i soczewek. Jednak czy możliwe jest odliczenie VAT od okularów dla pracownika przez pracodawcę?

Dla kogo okulary?

Oczywiście pracodawca nie ma obowiązku wyposażania w okulary korekcyjne całego biura. Według interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2014 r. o sygnaturze IPPP3/443-1068/13-4/MKw, pracodawca musi zapewnić okulary pracownikowi, który otrzyma takie zalecenie od lekarza – okulisty. Oczywiście takie zalecenie musi być potwierdzone odpowiednimi badaniami.

Odliczenie VAT od okularów dla pracownika – odliczać czy nie?

To, czy pracodawca możeodliczyć VAT od zakupu okularów dla pracownika, jest kwestią sporną. Jeszcze do niedawna fiskus opowiadał się za odliczeniem podatku VAT na zasadach ogólnych, jeżeli faktura była wystawiona na przedsiębiorcę, który sfinansował całość zakupu (co jest jego obowiązkiem). Jeżeli jednak faktura została wystawiona na samego pracownika, pracodawca niestety nie miał prawa odliczyć VAT-u od tej transakcji. Taką teorię popierali Dyrektorzy Izb Skarbowych chociażby w Poznaniu (ILPP2/443-1016/12-3/MN) i Łodzi (IPPP3/443-1167/12-4/IG).

Fiskus jednak zmienił swoje stanowisko w stosunku do tej sprawy. Tak więc najbardziej aktualna interpretacja mówi, że pracodawca nie ma prawa odliczyć VAT z zakupu okularów dla pracownika nawet, jeżeli faktura jest wystawiona na firmę. Wynika to z prostego faktu – okularów nie będzie używał przedsiębiorca, tylko pracownik. Mówi o tym przytoczona wyżej interpretacja (IPPP3/443-1068/13-4/MKw).

Indywidualna interpretacja a odliczenie VAT od okularów dla pracowników

Oczywiście pracodawca, który ma wątpliwości co do prawidłowości rozliczenia, ma pełne prawo do wystąpienia o indywidualną interpretację w tej sprawie. Taki wniosek kieruje do izby skarbowej, do której przynależy firma. Przedsiębiorca wypełnia wniosek ORD-IN, uiszczając odpowiednią opłatę. Niestety, na decyzję czeka się nawet kilka tygodni. Tylko z jasną interpretacją przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT za zakup okularów. W przeciwnym razie, jeżeli podatnik odliczy VAT od zakupów bez wydanej interpretacji, musi się liczyć z tym, że fiskus nawet do 5 lat po tym zdarzeniu może upomnieć się o zwrot odliczonego podatku.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów