Obecnie znaczna część pracowników umysłowych wykonuje swoje obowiązki przed monitorem komputera. Maszyna jest szybsza, wygodniejsza i ułatwia pracę, ma jednak także podstawową wadę - negatywnie wpływa na wzrok. Dlatego też w większości przypadków, gdy praca wykonywana jest przed komputerem, okulary dla pracownika może sfinansować pracodawca. Przekonaj się, jakie warunki muszą zostać spełnione.
Okulary dla pracownika - zasady
Podstawowym warunkiem, uprawniającym pracownika o ubieganie się o dofinansowanie na okulary, jest wspomniana już praca przed monitorem. Jej czas został szczegółowo określony - w tym przypadku powinno to być co najmniej 4 godziny w ciągu dnia pracy. Natomiast jeśli pracownik spędza swój dzień pracy tylko po części przed ekranem monitora, nie zawsze będzie niezbędne dofinansowanie zakupu okularów.
Konieczność noszenia okularów korekcyjnych powinna być dodatkowo udokumentowana oświadczeniem lekarskim. Lekarz może wydać taki dokument w ramach profilaktycznych badań pracowniczych - wstępnych, okresowych lub kontrolnych. Co ważne, nie jest tu istotny fakt, czy okulary dla pracownika będą służyć tylko do pracy przed monitorem, czy też powinien on nosić je na co dzień. Pracownik, który w okresie pomiędzy badaniami odczuje pogorszenie widzenia, może zwrócić się do pracodawcy o skierowanie na dodatkowe badania. Zaświadczenie uzyskane z takiej kontroli także uprawnia do dofinansowania zakupu okularów dla pracownika.
Okulary dla pracownika - za ile?
Kwota, którą przedsiębiorca powinien przeznaczyć na okulary dla pracownika, nie została określona w przepisach. Najczęściej jej wysokość ustalana jest na podstawie wewnętrznych przepisów i regulaminów firmy oraz kosztu standardowych szkieł i oprawek.
Jeśli pracownika nie zadowala podstawowa wersja okularów, istnieją dwa wyjścia. Przedsiębiorca może dofinansować zakup okularów o wyższym standardzie, natomiast zależy to tylko od jego dobrej woli. Alternatywą jest zakup droższych okularów, których wartość po części sfinansuje przedsiębiorca, a po części - sam pracownik.
Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe dla pracownika, to w ich przypadku jest dokładnie tak, jak przy droższej wersji okularów. Przepisy nie nakazują pracodawcy dofinansowania szkieł kontaktowych, natomiast może on wspomóc w ten sposób pracownika z własnej woli.