0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Opinia o stażyście – czym jest i kto powinien ją wydać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Najważniejszym atutem na współczesnym rynku pracy jest doświadczenie zawodowe. Wiele osób pragnie zdobyć zatrudnienie w konkretnej branży, ale nie ma zbyt dużych argumentów, żeby skutecznie przejść rekrutację i od razu rozpocząć etatową pracę. Z myślą o możliwości pozyskaniu pierwszych doświadczeń powstała forma stażu. Rolą pracodawcy jest wystawienie stażyście opinii. Sprawdź, co powinna zawierać opinia o stażyście, przy okazji zbierając praktyczne porady na temat wykorzystania potencjału stażystów.

Opinia o stażyście jest niezbędna

Grono potencjalnych stażystów stanowią przede wszystkim bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy. Mogą być to osoby w najróżniejszej sytuacji życiowej – młodzi ludzie bez doświadczenia, matki wracające do pracy po długiej przerwie spowodowanej wychowywaniem dzieci, byli więźniowie, seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Cel stażu stanowi przekazanie takiej osobie kompetencji zawodowych, a organizatorem jest urząd pracy. To właśnie starosta wiąże się umową z pracodawcą.

Wydanie opinii na koniec stażu jest obligatoryjne dla pracodawcy. Do urzędu pracy powinna też trafić lista obecności oraz sprawozdanie ze zrealizowanych zadań. Wróćmy jednak do przygotowania opinii, ponieważ wielu pracodawców rozważających zaangażowanie do pracy stażystów chce wiedzieć, jak sformułować tego typu dokument.

Opinia o stażyście - treść 

Prawo nie reguluje szczegółowego wzoru, jakim powinna się wyróżniać opinia o stażyście tworzona na podstawie zakończonego stażu. Czasem jedynie stosuje się wytyczne w ramach podpisywanej umowy.

Kompletny i wartościowy dokument powinien odnosić się do kwalifikacji stażysty. Jego charakterystyka może obejmować takie aspekty jak umiejętność zarządzania sobą w czasie, działanie pod presją czy praca zespołowa. W dokumencie warto zawrzeć opinię, czy stażysta jest komunikatywny oraz otwarty na wiedzę i nabywanie nowych kompetencji.

Idealnie, jeżeli w treści opinii znajdą się konkrety, na przykład lista odbytych szkoleń czy nabytych kwalifikacji. Dokument powinien być przede wszystkim autentyczny i konstruktywny. O ile stażysta ma słabsze strony, nad którymi powinien jeszcze popracować, opinia, która zwraca na nie uwagę, jest cenna, gdyż stanowi wytyczne do dalszego rozwoju osobistego i podpowiedź dla kolejnych pracodawców. Dla każdej z zainteresowanych stron najważniejsze jest to, aby pracownik możliwie najlepiej przygotował się do dalszej pracy.

Prawdziwa wartość stażu

Dla każdej osoby bezrobotnej staż powinien być czasem wyjątkowego zaangażowania i chęci nabycia nowych kwalifikacji. To szansa rozpoczęcia kariery zawodowej lub powrotu do niej po przerwie. Z kolei firmy mogą przetestować potencjalnych pracowników i budują swoją renomę w oparciu nie tylko o działania promocyjne, ale również wspieranie działań lokalnego urzędu pracy. To ważne i cenne działanie na rzecz rynku pracy i osób, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje, a mogą wnieść do firmy dodatkową wartość.

Profesjonalnie zredagowana i przede wszystkim bogata w informacje na temat stażysty opinia powinna być swoistym podsumowaniem owocnej współpracy w ramach obowiązującej umowy. Warto poważnie potraktować jej przygotowanie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów