Po co firmy współpracują z Groupon.pl czy też z Gruper.pl
Wiele firm by skutecznie się zareklamować na rynku rozpoczyna współpracę z portalami sprzedaży grupowej. W Polsce jednymi z najbardziej znanych są groupon oraz gruper. Partnerstwo z tego typu firmami pozwala przedsiębiorcy na zwiększenie swoich przychodów, a konsumentom na nabycie interesujących ich towarów czy usług po atrakcyjnych cenach. Rozliczenie takich transakcji sprawia podatnikom wiele problemów dlatego też opiszemy sposób ich prawidłowej ewidencji.
Jak rozliczyć prawidłowo sprzedaż przez portal Groupon.pl i Gruper.pl
Krok pierwszy- nota obciążeniowa
Firma jako partner wystawia serwisowi zakupów grupowych notę obciążeniową. Jest to wystarczający dokument, gdyż emisja kuponów rabatowych podlega zwolnieniu z podatku VAT. Przedsiębiorca dopiero w momencie wykorzystania kuponu przez klienta wystawia fakturę, rachunek lub paragon. Nabywcą nie jest serwis zakupów grupowych stąd też do momentu realizacji sprzedaż de facto nie ma miejsca.
Krok drugi- faktura od serwisu
Przedsiębiorca otrzymuje od serwisu fakturę za prowizję z tytułu realizowanej usługi promocyjnej i dystrybucji kuponów rabatowych. Dodatkowo na konto podatnika wpływa kwota ze sprzedaży kuponów pomniejszona odpowiednio o prowizję.
Krok trzeci- ewidencja noty obciążeniowej
W sytuacji gdy przedsiębiorca prowadzi swoją księgowość w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów przychód ze sprzedaży powstaje w momencie świadczenia usługi. I właśnie pod tą datą należy wykazać go w kol. 7 KPiR- sprzedaż towarów i usług.
Krok czwarty- rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej
W sytuacji gdy przedsiębiorca jest zobligowany do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych na kasie rejestrującej wówczas ujmuje na niej kwotę jaką klient uiścił za kupon. Kwota ta stanowi wartość brutto, dlatego też przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT jest zobligowany do odprowadzenia od tej transakcji podatku.
Krok piąty- faktura sprzedaży
W sytuacji gdy realizatorem kuponu jest firma lub gdy przedsiębiorca nie jest zobligowany do ujmowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych na kasie, wówczas w celu udokumentowania transakcji podatnik wystawia fakturę/ rachunek. Serwis zakupów grupowych przekazuje nabywcy kuponu jedynie notę księgową, którą należy uznać za swego rodzaju kupon.
Problem z podatkami (VAT i PIT)
Płatnik VAT odprowadza podatek VAT jedynie od zrealizowanych kuponów. W przypadku gdy kupon nie zostanie wykorzystany, obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT nie powstanie.
Firma rozlicza wówczas jedynie przychód w ramach podatku dochodowego.
Co do zasady, podmioty zwolnione z VAT zarówno od kuponów zrealizowanych jak i nie zrealizowanych odprowadzają jedynie podatek dochodowy.