0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Skip tracing - metoda na znalezienie dłużnika

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Próbujesz odzyskać dług, jednak Twój dłużnik nagle zmienił pracę, miejsce zamieszkania albo numer telefonu. Nie martw się. Współczesne narzędzia oraz wyspecjalizowani tzw. skip tracerzy pomogą znaleźć poszukiwaną osobę. Przeczytaj, czym jest skip tracing i z jakich metod i narzędzi korzysta.

Skip tracing – definicja

Innowacyjna metoda poszukiwania dłużników, korzystająca z nowoczesnych narzędzi, to właśnie skip tracing. Pojęcie to pochodzi od sformułowania ang. skip town – nagle lub nieoczekiwanie uciec z miasta. Skip tracerzy, czyli ludzie, którzy specjalizują się w wykorzystywaniu tej metody do szukania ludzi. Wyszukują tak członków rodziny, czy dłużników, którzy zamiast uregulować swoje zobowiązania, postanowili zniknąć, zmieniając miejsce zamieszkania, numer telefonu, a nawet pracę. Po skip tracing sięgają również komornicy, którzy chcą za wszelką cenę odzyskać długi.

Narzędzia do skip tracingu

Skip tracing korzysta między innymi z takich narzędzi jak:

 • Wyszukiwarki internetowe.
 • Portale społecznościowe – (np. Instagram, Facebook, Snapchat, Tinder, Twitter itp.). Przeglądając zdjęcia umieszczane tam przez znajomych lub rodzinę poszukiwanej osoby, można natrafić na fotografię, gdzie będzie ten, kogo szukamy wraz z danymi miejsca, w którym wtedy się znajdował, kiedy to było i z kim tam był.
 • Rejestry, które są powszechnie dostępne np.:
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej,
 • biura informacji gospodarczych,
 • Krajowy Rejestr Sądowy,
 • Rejestr Należności Publicznoprawnych.
 • Ogólnopolska baza ksiąg wieczystych.
 • Portale dyskusyjne i fora.
 • Portale sprzedażowe i aukcyjne np. OLX, eBay, Amazon, Allegro, Vinted itp. Czasami użytkowników można wyszukać po adresie poczty elektronicznej i pozyskać dane np. skąd wysyłają sprzedawany towar.
 • Bezpośredni sposób pozyskiwania informacji o poszukiwanej osobie np. rozmowa z sąsiadem, wizyta terenowa, rozmowa telefoniczna, rozmowa z bliskim lub byłymi współpracownikami.
 • Strony internetowe zawierające informacje o cesjach i wierzytelnościach.

Dodatkowym narzędziem, z którego korzystają komornicy, jest system Ognivo, w którym można znaleźć informacje chronione tajemnicą bankową. Do tego narzędzie mają jedynie dostęp instytucje, które mają zezwolenie na pracę na takich danych. Jako wierzyciel niestety nie jesteś w stanie skorzystać z tego narzędzia.

Czy skip tracing to legalna metoda?

Ta nowoczesna metoda poszukiwania ludzi jest legalna, pod warunkiem, że postępowanie osoby poszukującej jest zgodne z obowiązującymi normami prawnymi i zasadami współżycia społecznego. Oznacza to, że natarczywa windykacja, czy nachodzenie i dręczenie pytaniami członków rodziny lub znajomych, może zostać uznane za niezgodne z prawem, a nawet nazwane stalkingiem. Dlatego, jeśli szukasz dłużnika, który nagle postanowił zniknąć, to skorzystaj z usług profesjonalistów np. tzw. skip tracerów lub komorników korzystających z tej metody. Oni wiedzą, na jakie działania mogą sobie pozwolić, by legalnie i skutecznie znaleźć Twojego dłużnika.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów