Poradnik Przedsiębiorcy

Czym jest skip tracing i jak wygląda w praktyce?

Większość z przedsiębiorców spotkała się z przypadkiem, kiedy kontrahent nie dokonał płatności w terminie i wszelki ślad po nim zaginął - zmienił telefon, adres, nie figuruje w żadnych rejestrach. Czy to oznacza, że odzyskanie należności stało się niemożliwe? Z pomocą przychodzi skip tracing.

Czym jest skip tracing?

Skip tracing to poszukiwanie dłużników, którzy uchylają się od spłaty należności, a miejsce ich pobytu jest trudne do ustalenia. Nazwa pochodzi się od angielskiego zwrotu to skip town, czyli nagłego opuszczenia miasta.

Jakie metody wykorzystują skip tracerzy?

Obecnie głównym narzędziem do skip tracingu jest internet, w którym wielu użytkowników pozostawia sporo danych dotyczących miejsc swojego pobytu, rodziny, kręgu znajomych itp. Obszernym źródłem informacji jest po prostu wyszukiwarka Google oraz portale społecznościowe takie jak Facebook, nasza-klasa oraz fora internetowe. W trakcie wyszukiwania danych dłużnika i jego aktywności warto wykorzystywać również funkcje wyszukiwarki, z których zazwyczaj rzadko korzystamy np. filtrowanie wpisów datami, wyszukiwanie po adresie e-mail, numerze telefonu, obserwowanie nieruchomości na Google Street View. Jako ciekawostkę wskazać można fakt, że nawet administracja publiczna m.in. brytyjski fiskus wykorzystuje skip tracing w poszukiwaniu dłużników i ich majątku.

Skip tracing - jak zdobyć numer telefonu do dłużnika?

Obecnie komunikacja telefoniczna jest jednym z najpowszechniejszych narzędzi porozumiewania się na odległość. Posiadanie numeru do dłużnika w celu skłonienia go do spłaty jest konieczne w celu prowadzenia skutecznej windykacji. Oto kilka sposobów jak można zdobyć numer dłużnika.

Poszukujemy dłużnika w wyszukiwarce Google za pomocą imienia, nazwiska, adresu e-mail, a nawet – za pomocą zdjęcia. Dzięki temu istnieje duża szansa, że dłużnik swój adres e-mail pozostawił na np. portalu ogłoszeniowym (np. Allegro), na portalu ofertowym dla przedsiębiorców itp. Obecnie także wyszukiwarki portali społecznościowych pozwalają wyszukiwać dłużników po adresie e-mail, dzięki czemu mamy 100% pewności osoby władającej konkretnym kontem na takim portalu, a często wraz z informacjami na kontach dłużnicy podają swoje numery telefonów. Jeżeli jednak numeru telefonu nie ma w internecie, warto odnaleźć znajomych dłużnika (najlepiej najbliższych) i poprosić o numer kontaktowy.