0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Skip tracing - na czym polega i jak z niego korzystać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Odzyskiwanie długów to nierzadko skomplikowany i długotrwały proces. Jeżeli mamy kontakt z dłużnikiem, możemy negocjować, wzywać do zapłaty, zwrócić się o pomoc do firmy windykacyjnej lub wnieść powództwo do sądu. Co jednak w sytuacji, gdy osoba, która zalega z zapłatą zobowiązania, znika - wyprowadza się, zmienia adres mailowy i numer telefonu, a my nie możemy się z nią skontaktować? Nie oznacza to, że nie mamy już szans na odzyskanie wierzytelności - warto w takiej sytuacji zastosować skip tracing.

Skip tracing - definicja

Pojęcie skip tracingu pochodzi od angielskiego sformułowania skip town, czyli nagłe opuszczenie miasta. W praktyce jest to poszukiwanie wszelkimi dozwolonymi metodami dłużników, którzy zaciągnęli zobowiązanie, po upływie czasu zapłaty zmieniają miejsce zamieszkania i urywają kontakt z wierzycielem. Co ciekawe, ze skip tracingu korzystają nie tylko osoby prywatne lub przedsiębiorstwa, lecz także organy administracji publicznej, na przykład brytyjski urząd skarbowy.

Metody wykorzystywane przez skip tracerów

Najważniejszym narzędziem specjalistów od skip tracingu jest internet. W dzisiejszych czasach niemal każdy zostawia w sieci wyraźny ślad. Sporo może o każdym z nas powiedzieć wyszukiwarka Google, fora internetowe, a zwłaszcza portale społecznościowe - Facebook, Twitter, Instagram czy Snapchat. Najbardziej znaczący jest oczywiście Facebook ze względu na różnorodność zamieszczonych na nim treści. Nie tylko można zamieszczać na nim zdjęcia czy informacje o swoim życiu, ale także oznaczać się w określonych miejscach, co może być szczególnie istotne w kontekście skip tracingu.

Pomóc mogą również ustawienia wyszukiwarki Google. Nie zawsze z nich korzystamy, ale w poszukiwaniach informacji o dłużniku mogą nam bardzo pomóc - przykładem może być wyszukiwanie po datach, w wiadomościach i na blogach. Możemy również wyszukiwać dłużnika po numerze telefonu czy adresie e-mail lub skorzystać z licznych wyszukiwarek osób.

Skip tracing a numer telefonu dłużnika

Bez względu na miejsce pobytu najłatwiej jest skontaktować się z dłużnikiem telefonicznie i w ten właśnie sposób wywrzeć na niego wpływ, dlatego też wierzycielom często najbardziej zależy na ustaleniu nowego numeru telefonu osoby zobowiązanej.

Numeru dłużnika możemy szukać w wyszukiwarkach, wpisując oprócz niego także nazwisko lub adres mailowy właściciela. Połączenie takich danych często występuje na portalach aukcyjnych (na przykład Allegro) lub ofertowych (na przykład Gumtree). Jeżeli taki sposób nie poskutkuje, możemy poszukać dłużnika na portalu społecznościowym (warto to robić, wpisując w wyszukiwarkę medium społecznościowego adres e-mail - wiele osób używa na nich pseudonimów) i poprosić o numer kontaktowy do niego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów