Poradnik Przedsiębiorcy

Czym jest skip tracing i jak można go wykorzystać?

Skip tracing - pojęcie

Powszechnym zjawiskiem występującym w obrocie gospodarczym jest niepłacenie przez kontrahentów świadczeń w terminie przewidzianym umową zawartą z przedsiębiorcą. Zazwyczaj głównym problemem przedsiębiorców jest w takim przypadku nieuchwytność takiego dłużnika, który nie odbiera telefonów, wyprowadził się i jednym słowem ślad po nim zaginął. W takim przypadku na ratunek przychodzi skip tracing, umożliwiający poszukiwanie dłużników, którzy nagle zapadli się pod ziemię. Sam zwrot skip tracing pochodzi od angielskiego zwrotu to skip town - nagłe opuszczenie miasta. Główne narzędzie działania tzw. skip tracerów stanowi Internet, gdzie jak wiadomo, nikt nie jest anonimowy i każdy pozostawia ślady.

Skip tracing - narzędzia

Najpowszechniejszym obszarem zdobywania wiedzy są portale społecznościowe (choćby Facebook) oraz wyszukiwarki internetowe (np. Google), w których niejednokrotnie osoby pozostawiają ślady swojego ostatniego pobytu czy też informacje dotyczące rodziny. Oczywiście najłatwiejszym sposobem komunikowania się z dłużnikiem, a tym samym efektywnej windykacji, jest kontakt telefoniczny. Często jednak firmy windykacyjne nie posiadają aktualnego nr telefonu takiej osoby. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak rozpocząć działania ukierunkowanie na pozyskanie pożądanego numeru kontaktowego. Sposób na osiągnięcie tak postawionego celu jest kilka. Najczęściej stosowaną metodą jest szukanie konkretnej osoby poprzez wyszukiwarkę Google przy pomocy jego danych personalnych, maila a w niektórych przypadkach nawet na podstawie zdjęcia. Często dłużnik całkiem nieświadomie może pozostawić swój adres e-mail chociażby robiąc zakupy na jakimś portalu (allegro, olx) lub na portalu społecznościowym, gdzie przy rejestracji konieczne jest podanie adresu e-mail.

Skip tracing - inne sposoby

Jeżeli nie można mimo wszystko ustalić numeru do dłużnika, warto nawiązać kontakt z osobami z jego kręgu, rodziną, znajomymi, co umożliwi zdobycie namiarów na szukaną osobę.
W trakcie wyszukiwania informacji dotyczących konkretnego dłużnika i jego aktywności warto skorzystać z funkcji wyszukiwarek internetowych, które są mało powszechne np. filtrowanie wpisów datami, obserwowanie nieruchomości na Google Street View.

Z instytucji skip tracingu lub cybertracingu w poszukiwaniu dłużników i ich majątku korzysta nawet administracja publiczna np. brytyjski fiskus.#podobne#