Problemy z odzyskiwaniem należności najczęściej pojawiają się w małych firmach. Jest to związane z faktem, że duże przedsiębiorstwa dysponują profesjonalnymi działami windykacji oraz procedurami – to natomiast pozwala na szybką reakcję wobec opóźnionych wpłat. To jednak nie oznacza, że mniejsi przedsiębiorcy są bezradni – mogą oni ograniczyć problem zaległości, a także zapobiegać negatywnym konsekwencjom. Istotne jest, aby o wypłacalności kontrahenta myśleć już od początku podejmowanej współpracy. Przeczytaj, jak odzyskać należności od zalegającego z opłatami kontrahenta.
Zadziałaj zanim pojawi się problem
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć – także przy współpracy z kontrahentami. Dzięki sprawdzeniu firmy w rejestrach dłużników, przedsiębiorca może zapobiec sytuacji opóźnionych albo nieuregulowanych płatności. Gdy kontrolowana firma znajduje się w rejestrze, istnieje duże prawdopodobieństwo nierzetelnego i nieterminowego płacenia za towary lub usługi. Dlatego już w tym miejscu dobrze jest się zastanowić, czy na pewno warto.
Pieczęć prewencyjna to kolejny sposób na zminimalizowanie zagrożenia. Dzięki współpracy z kancelarią prawną albo firmą windykacyjną przedsiębiorca uzyskuje dodatkową ochronę. Mianowicie, na wszystkich fakturach dodawana jest informacja, że nieuregulowanie płatności wiązać się będzie z podjęciem kroków przez specjalistów. Taki zapis może przynajmniej niektórych kontrahentów zmobilizować do opłacania faktur przedsiębiorcy w pierwszej kolejności.
Kolejne narzędzie, które pomaga ustrzec się przed nieterminowymi płatnościami należy do samego przedsiębiorcy. Chodzi tu o skrupulatne kontrolowanie terminów płatności, tak aby w razie opóźnienia możliwe było natychmiastowe przypomnienie. Dobrym pomysłem jest też system, w ramach którego kontrahent nie może dokonać kolejnych zamówień aż do chwili, kiedy nie opłaci swoich zaległości.
Nie zawsze do sądu
Skorzystanie z usług firmy windykacyjnej może znacząco pomóc przedsiębiorcy w odzyskiwaniu długów, szczególnie zanim zdecyduje się na oddanie sprawy do sądu. Wezwanie do zapłaty wystosowane przez prawnika z profesjonalnej firmy windykacyjnej jest postrzegane zupełnie inaczej, niż to samo wezwanie sporządzone przez wierzyciela.
Firma windykacyjna nie jest gwarantem odzyskania długu natychmiast, najczęściej jednak znacznie ułatwia proces rozliczeń. Dłużnicy w kontaktach z taką firmą bywają zazwyczaj bardziej zobligowani do współpracy. Często może być ona korzystna dla obydwu stron – prowadzić do ugody lub do ustalenia nowego harmonogramu płatności.
Gdy droga sądowa staje się koniecznością
Nawet w sytuacji, kiedy zabiegi firmy windykacyjnej nie powiodą się na tyle, aby uniknąć drogi sądowej, może ona dalej wspomagać przedsiębiorcę. Stworzone przez nią przedprocesowe wezwanie do zapłaty z propozycją ugody daje jeszcze szansę na uniknięcie procesu.
Jeśli nawet takie pismo nie przyniesie skutku, konieczne staje się sporządzenie pozwu. Także w tej sytuacji przedsiębiorca ma do wyboru samodzielną pracę albo współpracę z profesjonalistami. W drodze sądowej sprawa kończąca się po myśli wierzyciela będzie wymagała jeszcze wystąpienia do sądu z wnioskiem o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności.
Warto zwrócić uwagę, że pomoc prawników może przejawić się w jeszcze jednym aspekcie, mianowicie w dążeniu do zabezpieczenia majątku dłużnika. Takie działanie powoduje, że dłużnik nie może zarządzać mieniem, a więc nie może ukryć ani przekazać zasobów innym.
Jak odzyskać należności po wydaniu wyroku?
Jeśli w trakcie postępowania nie udało się zabezpieczyć majątku dłużnika, na etapie egzekucyjnym konieczne będzie jego ustalenie. W tej sprawie można zwrócić się zarówno do komornika, jak i do firmy windykacyjnej – oba podmioty mogą ze sobą współpracować.
Gdy egzekucja nie dojdzie do skutku
Nawet wtedy, kiedy przedsiębiorca i specjaliści od windykacji podejmą niezbędne kroki do odzyskania należności, może okazać się, że długu nie uda się odzyskać. W takiej sytuacji można zdecydować się na postępowanie sądowe, które ma na celu wpisanie dłużnika do ogólnokrajowego sądowego rejestru niewypłacalnych dłużników. Dla spółek prawa handlowego przewidziano także możliwość wytoczenia sprawy prezesowi albo członkom zarządu – to działanie może doprowadzić do spłacenia długu z prywatnego majątku dłużników.
Alternatywnym wyjściem jest sprzedaż wierzytelności. Najczęściej jednak taka opcja jest możliwa tylko wtedy, gdy kupujący widzi szansę na odzyskanie należności.
“W procesie windykacji bardzo istotne jest doświadczenie, przepływ informacji oraz szybkość działania. Warto wybierać nowoczesne firmy windykacyjne, które są na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami”, mówi dyrektor Ancora-Finanse. “Należy też zwrócić uwagę na dociekliwość w pozyskiwaniu informacji, ponieważ podczas dalszych czynności, każda informacja o dłużniku może być przydatna”.