0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Skuteczny i bezpieczny pracownik - organizacja miejsca pracy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przygotowanie biurka, przy którym pracujemy, ma zasadniczy wpływ na efektywność wykonywania zadań. Wygląd i organizacja miejsca pracy ma też wpływ na sposób postrzegania nas przez innych ludzi. Chaos na biurku i stosy nieposegregowanych dokumentów mogą oznaczać, że mamy problem z organizacją. Natomiast ład i porządek wskazują, że jesteśmy konkretni, nastawieni na maksymalną skuteczność oraz skupieni na sprawach zawodowych.

Organizacja miejsca pracy - od czego zacząć

Przedmioty niezwiązane z pracą powinny zniknąć z twojego biurka. Przejrzyj dokumenty i inne przedmioty, które się na nim znajdują. Te potrzebne posegreguj i poukładaj, a te które zaliczają się do niepotrzebnych śmieci -  wyrzuć. Pamiętaj także o porządku w szufladach i o czystości sprzętu komputerowego (nie tylko o wyglądzie zewnętrznym, ale też o zawartości - pulpit to nie śmietnik!). Organizacja miejsca pracy powinna także uwzględniać dysk wolny od niepotrzebnych aplikacji i wirusów.

Organizacja miejsca pracy - co powinno znajdować się na biurku

Więcej wolnej przestrzeni z pewnością przyda ci się podczas pracy. Dlatego też na swoim biurku pozostaw tylko niezbędne rzeczy np.:

 • sprzęt komputerowy,
 • małe karteczki – są bardzo przydatne w sytuacjach, gdy pilnie będzie trzeba coś zanotować,
 • terminarz – warto mieć go zawsze pod ręką, by nie zapomnieć o ważnych spotkaniach lub rzeczach do załatwienia,
 • pojemnik na długopisy, ołówki, zakreślacze.

Organizacja miejsca pracy - co NIE powinno się znajdować na biurku

Niedopuszczalne jest to, aby na biurku znajdowały się brudne plamy lub pozostawione resztki jedzenia. Stos brudnych talerzy lub kubków także nie wpływa pozytywnie na twój wizerunek i nie pozwala na skupienie. Trzeba pamiętać o tym, że nie tylko współpracownicy oraz pracodawca zwracają uwagę na to, w jakim stanie znajduje się twoje miejsce pracy. Przede wszystkim wywrze to złe wrażenie na klientach odwiedzających biuro, w którym pracujesz. Dla nich twoja organizacja miejsca pracy jest istotna.

Organizacja miejsca pracy - przepisy BHP

Jeśli uporządkujesz swoje miejsce pracy, wpłynie to pozytywnie na efektywność twojej pracy. szybciej będziesz mógł znaleźć potrzebne dokumenty oraz łatwiej i przyjemniej będziesz wykonywać zadania. Oprócz tego bardzo ważną kwestią jest twoje zdrowie i samopoczucie.

Przepisy BHP dotyczące pracy w biurze:

 • rozmieszczenie elementów potrzebnych do pracy powinno być komfortowe, w optymalnym zasięgu obu rąk, materiały i narzędzia powinny być umieszczone w polu działania pracownika, przedmioty ciężkie oraz najczęściej używane – w polu optymalnym i na wysokości powierzchni roboczej,
 • klawiatura powinna być ustawiona z zachowaniem odległości nie mniejszej niż 100 mm od przedniej krawędzi stołu,
 • obsługującym komputer zaleca się przerwy w pracy (po każdej godzinie 5 minut przerwy) lub łączenie prac nieobciążających wzroku i wykonywanych w innej pozycji,
 • należy dostosować biurko i krzesło do wymiarów swojego ciała,
 • należy ustawić odpowiednią jasność monitora, tak by nie raził w oczy i nie niszczył wzroku,
 • monitor powinien być umieszczony centralnie, na wprost osoby z niego korzystającej w odległości co najmniej 40 centymetrów, nieco poniżej linii wzroku,
 • jeżeli w miejscu pracy znajdują się także inne osoby, podstawą jest regularne wietrzenie pokoju, szczególnie w okresie letnim.

Pamiętaj!

Za stan czystości i porządku na stanowisku pracy i wokół niego oraz za utrzymanie urządzenia w dobrym technicznie i bezpiecznym stanie odpowiedzialny jest jego użytkownik. Organizacja miejsca pracy leży w twojej gestii!

Przez problemy organizacyjne i brak porządku wykonywana praca może być mniej efektywna oraz bardziej męcząca. Nieuporządkowana przestrzeń może także dekoncentrować i wpływać negatywnie na samopoczucie. Dlatego też warto zadbać o porządek w miejscu pracy i pamiętać o tym, że wszystko, co znajduje się wokół, powinno mieć swoje miejsce.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów