0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Status zwrotu podatku już dostępny w e-Urzędzie Skarbowym!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

16 kwietnia br. Ministerstwo Finansów opublikowało na stronie gov.pl informację o uruchomieniu nowej usługi w e-Urzędzie Skarbowym. Jakie możliwości da płatnikom status zwrotu podatku? W artykule przedstawiamy funkcjonalność nowo wprowadzonej usługi w serwisie e-Urząd Skarbowy!

e-Urząd Skarbowy – czym jest?

Wprowadzony 1 lutego 2021 roku e-Urząd Skarbowy jest wirtualnym organem podatkowym dostępnym 24/7, który umożliwia podatnikom załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu, a także udostępnia informacje podatkowe dotyczące:

· zeznań podatkowych;

· otrzymanych mandatów karnych;

· numeru mikrorachunku podatkowego;

· generowania i wysyłania JPK za pośrednictwem e-mikrofirmy.

Status zwrotu podatku w e-Urzędzie Skarbowym – co umożliwia podatnikom?

Usługa „status zwrotu podatku” zapewni podatnikowi uzyskanie samodzielnego dostępu do informacji o dokonanym od stycznia 2020 roku zwrocie PIT oraz VAT. W przypadku podatku PIT dane dotyczyć będą statusu zwrotów we wszystkich formach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, które zostały uiszczone przez podatnika na mikrorachunku podatkowym. Podatnik, w tym również przedsiębiorca, będzie mógł też sprawdzić następujące informacje:

· datę zrealizowanego zwrotu;

· kwotę nadpłaty, która została przeznaczona na poczet innych zobowiązań podatkowych lub przekazana do innego odbiorcy, np. w przypadku zajęcia wierzytelności;

· formę dokonania zwrotu;

· kwotę naliczonej opłaty pocztowej.

Zastępca szefa KAS Anna Chałupa podkreśla, że wprowadzenie usługi „status zwrotu podatku” sprawi, iż podatnicy nie będą musieli osobiście kontaktować się z organami podatkowymi w celu uzyskania informacji na temat statusu zwrotu podatku, skutkiem czego będzie ograniczenie liczby wizyt petentów w urzędach. Nowa funkcja przyniesie również korzyści dla pracy urzędników Krajowej Administracji Skarbowej, którzy poprzez cyfryzację dostępu do informacji będą procesować mniej spraw w formie papierowej.

Status zwrotu podatku online – od kiedy będzie dostępny?

Usługa „status zwrotu podatku” dostępna jest począwszy od 16 kwietnia br. za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów