Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zakwestionował przepisy dotyczące oznaczania faktur symbolem FP zgodnie z ustawą o VAT. W jakiej sytuacji zdaniem Dyrektora KIS należy stosować symbol FP? W artykule przedstawiamy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w tej sprawie!
Kiedy należy zastosować symbol FP?
Na podstawie art. 109 ust. 3 d ustawy o VAT, który odwołuje do art. 106 h ust. 1–3, symbol FP stosuje się obowiązkowo:
-
w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż;
-
w sytuacji gdy przepis ust. 1 nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą wystawioną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy;
-
jeśli faktura w formie elektronicznej dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik zostawia w dokumentacji paragon dotyczący tej sprzedaży z danymi identyfikującymi tę fakturę.
Symbol FP – Dyrektor KIS kwestionuje przepisy
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podważył zasadność powyższych przepisów w interpretacji indywidualnej z 2 kwietnia 2021 roku, 0114-KDIP4-3.4012.748.2020.2.EK, twierdząc, że na podstawie § 10 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług symbol FP dotyczy faktur sprzedażowych, które zostały pierwotnie udokumentowane paragonem fiskalnym, ale także faktur wystawianych za pomocą kasy rejestrującej – pod warunkiem ujęcia ich wartości sprzedaży i należnego podatku w dobowym raporcie fiskalnym.
Uzasadnienie Dyrektora KIS a obowiązkowy symbol FP
Dyrektor KIS argumentował swoje stanowisko następująco: jeśli podmiot zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, a także na rzecz rolników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu kasy rejestrującej, wówczas dokonuje on ewidencji sprzedaży przy wykorzystaniu kasy rejestrującej, sporządzając faktury – w świetle niniejszych okoliczności wystawiane faktury odpowiadają tym, o których mowa w art. 109 ust. 3 d ustawy o VAT.