0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ulga podatkowa dla dawców osocza – dodatkowa zachęta do pomagania

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W szpitalach zwiększa się liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Pomocą dla wielu z nich okazują się respiratory i osocze ozdrowieńców. Drugie z wymienionych można otrzymać jedynie od osób, które przeszły już zakażenie. Niestety wciąż go brakuje, o czym nadal informują lekarze. Z tego powodu podczas pandemii każda kropla krwi i jej pochodnych są na wagę złota. Jako nagrodę – oprócz tej w postaci pomocy drugiemu człowiekowi – można potraktować fakt, że ozdrowieńcom przysługuje również ulga podatkowa dla dawców osocza, z której mają możliwość skorzystać w PIT. W ten sposób zostaną wynagrodzone osoby, które oddając cząstkę siebie, ratują życie innych.

Wyróżnienie dla pomagających

Ozdrowieńcom oddającym osocze i dzięki temu ratującym życie chorych na koronawirusa przysługuje ulga na darowizny. Zazwyczaj korzystają z niej głównie osoby wspierające organizacje pożytku publicznego lub kultu religijnego.

Ulga na darowiznę należy się także honorowym dawcom krwi, a w związku z tym ozdrowieńcom oddającym osocze. Dzięki temu mają oni prawo do skorzystania z ulgi na cele krwiodawstwa, co potwierdza Ministerstwo Finansów. 

Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje wyłącznie osobom, które krew lub osocze oddają honorowo.
Wysokość wydatków na cele krwiodawstwa obliczana jest w oparciu o zaświadczenie jednostki organizacyjnej (która przeprowadziła pobieranie krwi) o ilości honorowo oddanej krwi lub jej składników – w tym właśnie omawianego osocza. Wyliczenie opiera się na wzorze:

litry oddanej krwi lub jej pochodnych, np. osocza x rekompensata pieniężna wynosząca 130 zł.

Dorosła osoba w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7l krwi lub do 25l osocza (uwzględniając przepisowe przerwy pomiędzy pobraniami). W związku z tym, wykorzystując podany wzór, można stwierdzić, że za krew ulga może wynosić maksymalnie 351 zł, natomiast za osocze 3250 zł rocznie.

Jak wskazuje ekspert wFirma.pl Małgorzata Lewandowska, przypomnienie o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej związanej z krwiodawstwem ma na celu zachęcenie osób, które wyzdrowiały z Covid-19, aby oddały swoje osocze. Ulga przysługująca krwiodawcom obowiązuje od kilku lat, więc Ministerstwo Finansów mogło się pokusić o nowy upust dla osób ozdrowiałych. Wskazać należy, że w przypadku ulgi na krwiodawstwo niewiadomą była możliwość odliczenia osocza ozdrowieńców, bowiem wcześniej temat nie był poruszany przez wzgląd na brak pandemii. Obecnie Ministerstwo Finansów wskazuje, że organy podatkowe dostały jasne wytyczne i możliwe będzie odliczenie przez nich ulgi, w przypadku gdy oddadzą osocze.

Trzeba zwrócić uwagę, że odliczenie jest ograniczone, a ustalony limit wynosi 6% dochodu rocznie i ma zastosowanie do wszystkich darowizn. Należy dodać do siebie wszystkie przekazane darowizny z danego roku. Jeśli kwota odliczeń jest wyższa niż 6% dochodu, wówczas w PIT można odliczyć jedynie kwotę nieprzekraczającą tego limitu.
Należy pamiętać, że odliczenie nie przysługuje za darowizny przekazane osobom fizycznym, jednak za honorowo oddaną krew lub jej pochodne – owszem. Jeśli osocze zostało sprzedane np. w innym kraju, wtedy nie przysługuje omawiana ulga podatkowa. Ulgę na darowiznę krwi wykazuje się w załączniku do PIT rocznego – PIT/O. Odliczenie za rok 2020 będzie się należało ozdrowieńcom, którzy oddali osocze jeszcze w 2020 roku. Osocze oddane już w styczniu 2021 roku będzie możliwe do odliczenia w PIT za 2021 rok.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów