0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ministerstwo Finansów podaje nowy termin obowiązywania KSeF!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zgodnie z informacjami przekazanymi w styczniu 2024 roku przez Ministra Finansów na briefingu prasowym wejście w życie KSeF w 2024 roku zostało odwołane - nie została jednak podana nowa data. Tak jak resort wskazywał podczas konsultacji, data miała zostać ogłoszona na przełomie kwietnia i maja. Doczekaliśmy się! W dniu 26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy termin wejście w życie KSeF!

Co dalej z obowiązkowym KSeF?

Wiele przedsiębiorców, biur rachunkowych oraz doradców podatkowych przygotowywało się na wdrożenie w prowadzonej działalności rewolucji w wystawianiu faktur.

Zgodnie z informacjami przekazanymi na briefingu prasowym, który odbył się 24 kwietnia 2024 roku z udziałem Ministerstwa Finansów, resort poinformował, że podatnicy nie będą zobowiązani do fakturowania za pośrednictwem KSeF w 2024 roku ani nawet w 2025 roku!

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że KSeF będzie obowiązkowy:

  • od 1 lutego 2026 roku dla podmiotów dużych (którzy w poprzednim roku przekroczyli 200 mln złotych obrotów),
  • od 1 kwietnia 2026 roku dla wszystkich podmiotów.

Dlaczego obowiązkowy KSeF został przesunięty?

Jak wskazało Ministerstwo Finansów, decyzja o wejściu obowiązkowego KSeF w życie w 2026 roku wynika z krytycznych błędów, jakie zostały wykryte po przeprowadzeniu audytu, które w ocenie Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego spowodowałaby paraliż polskiej gospodarki, bowiem system nie spełnia wymagań jakościowych i wydajnościowych.

Zostaną powołani nowi specjaliści, którzy przygotują system właściwie od nowa - więc infrastruktura KSeF i jego działanie może ulec znaczącym zmianą.

Dodatkowo będą mieć miejsce prace nad zmianami przepisów mając na uwadze główne uwagi przekazywane w ramach konsultacji podatkowych.

Ministerstwo Finansów wskazało również, że od 2025 roku zapowiadane zostały szkolenia dla przedsiębiorców, które będą realizowane także w godzinach popołudniowych oraz weekendowych a także zostanie przygotowana przez nich specjalna infolinia informacyjna dot. KSeF.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów