0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wejście KSeF przesunięte w czasie - poznaj termin!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów ponownie zmienia termin wejścia w życie obowiązkowego fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur. Na kiedy zatem przesunięto wejście KSeF? Odpowiadamy!

Wejście KSeF przesunięte w czasie

Krajowy System e-Faktur jest platformą przeznaczoną do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych.

Od 2022 roku przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z fakturowania w ramach KSeF. Dobrowolne przystąpienie do KSeF miało być jednak okresem przejściowym przed obowiązkowym wejściem KSeF w życie, które zgodnie z obowiązującym stanem prawnym miało mieć miejsce od 1 stycznia 2024 roku.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak ponowne przesunięcie wejścia w życie obowiązkowego KSeF dla przedsiębiorców.

Zgodnie z nowymi założeniami, wejście w życie obowiązkowego KSeF planowane jest na 1 lipca 2024 roku, natomiast dla podatników podmiotowo zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 roku.

Opóźnione wejście KSeF a awaria w KSeF i kary dla podatników

Wejście KSeF w życie budziło wątpliwości podatników w zakresie ewentualnych awarii systemu, w tym braku połączenia z KSeF.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że jeśli nastąpiłaby awaria w KSeF, wówczas przewiduje się możliwość wystawienia faktury w trybie offline, przy czym podatnik w przeciągu 24h będzie zobowiązany dostarczyć fakturę. W tym konkretnym przypadku za datę wystawienia przyjmowałby datę z pola P_1 schematu faktury ustrukturyzowanej.

Kolejną istotną kwestią dla podatników są kary za niekorzystanie z KSeF. W tym przypadku Ministerstwo planuje uzależnienie ich wysokości od indywidualnej sytuacji podatnika, oznacza to zatem odejście od minimalnych kwot kar.

Pytania i odpowiedzi w zakresie KSeF - wywiad w Ministerstwie Finansów

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów