0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ministerstwo Finansów konsultuje KSeF!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W dniu 26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy termin wejście w życie KSeF, który obowiązkowy będzie od 2026 roku. Obecnie od lipca 2024 roku resort wznowił konsultacje KSeF, omawiając kluczowe aspekty systemu, wyniki rozmów z przedsiębiorcami i planowane uproszczenia.

Co dalej z obowiązkowym KSeF?

Wiele przedsiębiorców, biur rachunkowych oraz doradców podatkowych przygotowywało się na wdrożenie w prowadzonej działalności rewolucji w wystawianiu faktur. Działania te nie są jednak stracone, bowiem obwiązek fakturowania w KSeF nie został wycofany.

KSeF będzie obowiązkowy:

  • od 1 lutego 2026 roku dla podmiotów dużych (którzy w poprzednim roku przekroczyli 200 mln złotych obrotów),
  • od 1 kwietnia 2026 roku dla wszystkich podmiotów.

Dlaczego obowiązkowy KSeF został przesunięty?

Jak wskazało Ministerstwo Finansów w pierwszej połowie 2024 roku, decyzja o wejściu obowiązkowego KSeF w życie w 2026 roku wynika z krytycznych błędów, jakie zostały wykryte po przeprowadzeniu audytu, które w ocenie Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego spowodowałaby paraliż polskiej gospodarki, bowiem system nie spełnia wymagań jakościowych i wydajnościowych.

Ministerstwo Finansów wznawia konsultacje KSeF

18 lipca 2024 roku odbyły się konsultacje Ministerstwa Finansów zakresie KSeF. Eksperci księgowo-podatkowi oraz eksperci techniczni systemu wFirma brali w nich udział.

W trakcie konsultacji omówiono kluczowe aspekty systemu, wyniki konsultacji z przedsiębiorcami oraz planowane działania mające na celu uproszczenie systemu.

Na samym początku podsumowano konsultacje, które miały miejsce na przełomie lutego i marca. Omówiono także dalsze działania prawne i biznesowe w zakresie faktur konsumenckich, odroczeń oraz warunków wystawiania faktur poza KSeF.

Poruszone zostały poniższe kwestie

  1. Odroczenie obowiązku KSeF - podtrzymano przesunięcie obowiązkowego korzystania z KSeF na 1 lutego 2026 r., z dodatkowymi odroczeniami do końca lipca 2026 r., w tym m.in. odroczenie kar i płatności z podaniem numeru KSeF.
  2. Prekonsultacje i liberalizacja obowiązków:
    1. Możliwość wystawiania faktur elektronicznych „offline” poza KSeF z kodem QR, z wprowadzeniem ich do KSeF następnego dnia roboczego. To rozwiązanie jest dobrowolne i tymczasowe.
    2. Utrzymanie opcji wystawiania faktur papierowych przez podatników, dla których wdrożenie KSeF może być problematyczne, z ograniczeniem wartości i ilości wystawianych faktur.
  3. Propozycje zmian:
    1. Brak konieczności samoidentyfikacji nabywcy zwolnionego z VAT dla celów podatku dochodowego.
    2. Wprowadzenie struktury załącznika do faktur oraz dostosowanie środowiska testowego.
  4. Kolejne obszary działania:
    1. We wrześniu 2024 r. planowane są dalsze konsultacje publiczne dotyczące struktury załącznika i koncepcji rozwiązania oraz struktury logicznej FA(3).
    2. Rozpoczęcie konsultacji publicznych projektu ustawy.

Powyższe informacje przedstawiają aktualny stan i plany związane z wdrożeniem KSeF, jego modyfikacjami oraz dalszymi krokami w zakresie jego pełnego obowiązywania.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów