Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zajmowanie miejsc w służbowym samochodzie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Posiadanie samochodu przez przedsiębiorców obecnie jest na porządku dziennym, a wykorzystywanie go w prowadzonej działalności gospodarczej znacznie ułatwia załatwianie codziennych spraw. Istota odpowiedniej kolejności zajmowania miejsc w pojeździe służbowym polega głównie na potraktowaniu z szacunkiem osób przewożonych, posiadających wyższy status społeczny (w konkretnej organizacji lub w życiu codziennym). W szczególności, gdy osobami tymi są kontrahenci lub partnerzy biznesowi, z którymi przedsiębiorca wiąże plany inwestycyjne, warto zadbać o zachowanie podstawowych zasad savoir-vivre.

Miejsca w samochodzie służbowym - precedencja

Pomocne przy ustalaniu hierarchii będą z pewnością zasady precedencji, czyli ustalanie prawidłowej kolejności powitania i przedstawiania osób z jednoczesnym zachowaniem porządku w zakresie wzajemnych stosunków - w tym przypadku - oficjalnych oraz służbowych. Termin “precedencja” pochodzi z języka łacińskiego, w którym oznacza pierwsze miejsce, pierwszeństwo, prym.

Ustalenie kolejności powinno rozpocząć się od sformułowania kluczy, według których określone zostaną zasady pierwszeństwa - czyli kto powinien usiąść jako pierwszy, drugi oraz kolejny. Mogą być one dobierane w zależności od zaistniałej sytuacji, jednak w odniesieniu do miejsc w samochodzie warto wykorzystać klucz pierwszeństwa zgodny z regułami etykiety. Wśród istniejących można wyróżnić w szczególności:

  • klucz starszeństwa - czyli ustalanie pierwszeństwa kierując się wiekiem zgromadzonych osób - osoba starsza powinna zająć miejsce ważniejsze od młodszej. Warto jednak pamiętać, iż pojęcie to nie odnosi się jedynie do wieku osób, ale także do posiadanego doświadczenia oraz długości zatrudnienia na stanowisku.

  • klucz płci - gdzie pierwszeństwo posiada kobieta przed mężczyzną. Zasada ta jest zgodna z normami etykiety towarzyskiej, jednak jeżeli chodzi o kontakty biznesowe, płeć nie powinna mieć znaczenia.

  • klucz według zajmowanych stanowisk - czyli ustalanie zasad pierwszeństwa opierając się na stanowiskach jakie obejmują poszczególne osoby w grupie. Co do zasady zajmowanie wyższego stanowiska w hierarchi organizacji uprawnia do pierwszeństwa w stosunku do osób podwładnych.

Kto gdzie siada w firmowym aucie

Ukształtowanie się hierarchii zajmowania miejsc w samochodzie będzie zależało od wielu czynników, m.in. tego kto będzie kierował pojazdem oraz jakie osoby będą podróżować. Ogólną zasadą w przypadku, gdy wszyscy podróżni znają kierowcę, jest zajmowanie miejsca przez najważniejszą osobę z przodu po jego prawej stronie. Drugie w kolejności miejsce znajduje się po przekątnej od kierowcy - z tyłu po prawej stronie pojazdu. Natomiast kolejnym jest siedzenie znajdujące się za fotelem kierowcy.

Inaczej będzie w przypadku, gdy osoba kierująca samochodem jest obca dla pozostałych podróżnych. Wówczas najważniejsze miejsce znajduje się po przekątnej kierowcy, ponieważ zapewnia swobodną rozmowę z prowadzącym pojazd oraz wygodę wsiadania od strony chodnika. Co ciekawe, korzystając z taksówki, wiele osób zajmuje wspomniane miejsce, nie zdając sobie sprawy w tego, że bezwiednie zastosowały zasady precedencji. Kolejne miejsca w hierarchii są również odmienne niż w pierwszym przypadku. Drugim co do istotności miejscem jest fotel znajdujący się za kierowcą, trzecim na środku tylnej kanapy, a ostatnim - najmniej atrakcyjnym - obok kierowcy z przodu.

Zatem jak widać z powyższych rozważań, zajmowanie miejsc w służbowym samochodzie nie w każdej sytuacji wygląda tak samo, a zależy głównie od znajomości podróżujących osób z kierującym pojazdem. Warto także pamiętać, że jeżeli do samochodu wsiada gość, należy otworzyć mu drzwi samochodu, a następnie je za nim zamknąć.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów