Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Firmowy samochód? Na start lepszy leasing niż kredyt

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Leasing operacyjny oraz kredyt bankowy to obecnie dwie najpopularniejsze metody finansowania zakupu pojazdów przez przedsiębiorców. Pomimo różnic w kosztach pomiędzy nimi, to nie one przesądzają o przewadze leasingu. W związku z dużą popularnością tych dwóch form finansowania, warto przybliżyć ich zalety i wady, szczególnie dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą.

Kredyt bankowy

Bank, przed udzieleniem kredytu, dokładnie sprawdza zdolność kredytową ubiegającej się o niego firmy. Przyjęło się, że niechętnie pożycza się gotówkę tym podmiotom, które na rynku funkcjonują krócej niż dwa lata. Dodatkowo, tym co może zdyskwalifikować przedsiębiorcę w drodze do otrzymania kredytu bankowego są niskie zyski.

Mimo utrudnień przy formalnościach, kredyt bankowy posiada jednak szereg zalet. Przede wszystkim firma kupując auto na kredyt, od razu staje się właścicielem pojazdu. Poza tym należności z tego tytułu można spłacić wcześniej niż przewiduje to umowa - firmy dostosowują raty do swoich możliwości finansowych. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że dla banku nie ma znaczenia, w jakim stanie jest kupowany samochód (nowy czy tez używany).

Leasing operacyjny

Pod względem formalności firmy leasingowe są zdecydowanie mniej restrykcyjne niż banki. Nie sprawdzają zdolności kredytowej firmy tak dokładnie, jak w przypadku kredytu bankowego. Poza tym są skłonne do udzielenia kredytu leasingowego przedsiębiorcom, niezależnie od czasu prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Korzystając z leasingu przedsiębiorca nie musi się martwić o rejestrację auta, ani o jego ubezpieczenie - są to kwestie, o które troszczy się leasingodawca.

Tym, co przemawia za tą formą finansowania jest rozliczanie z fiskusem. Cały czynsz netto oraz wydatki ponoszone z tytułu użytkowania samochodu wliczane są w koszty uzyskania przychodu.

Niestety w niektórych przypadkach leasing jest dla przedsiębiorców mniej korzystny.  Przykładowo - nie każda firma leasingowa zdecyduje się udzielić kredytu na używany samochód (właścicielem pojazdu jest firma leasingowa i w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy może mieć problemy ze sprzedażą używanego samochodu). Poza tym przedsiębiorca może mieć trudność w wyegzekwowaniu pieniędzy od ubezpieczyciela samochodu - w razie np. stłuczki uprawniony do odszkodowania jest właściciel, a więc firma leasingowa. Użytkownik pojazdu dopiero po wystosowaniu odpowiedniego pisma otrzyma środki na naprawę uszkodzonego pojazdu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów