0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Złożyłeś wniosek RDZ, a zapłaciłeś składki za marzec?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy mogą składać wniosek RDZ o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące – od marca do maja 2020 r.  Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Niestety wielu przedsiębiorców zapłaciło w miedzyczasie składki za marzec. Co w tej sytuacji? Czy odzyskają zapłacone należności? 

Zwolnienie dotyczy tylko składek nieopłaconych!

Wielu przedsiębiorców opłaciło swoje zobowiązania za marzec i równolegle złożyło wniosek RDZ o zwolnienie z opłacania składek. I tutaj niestety przepisy są jednoznaczne, art. 31zo ust. 1 i 2 tarczy antykryzysowej jasno precyzuje, że zwolnienie dotyczy tylko składek należnych, ale nieopłaconych. W praktyce oznacza to, że zwolnieniem mogą być objęte tylko te składki, które nie zostały opłacone na dzień rozpatrywania wniosku. Jeżeli więc za marzec 2020 r. przedsiębiorca opłacił składki, a następnie złożył wniosek RDZ o zwolnienie za trzy miesiące (marzec, kwiecień i maj), to ZUS umorzy tylko należności, które nie zostały opłacone, czyli w tym przypadku za kwiecień i maj. Niestety nie ma możliwości przesunięcia ulgi na kolejne miesiące. 

Jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie twój wniosek, będziesz musiał opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.

Czy można odzyskać składki za marzec? 

Wielu przedsiębiorców jest rozczarowanych zapisem i czują się pokrzywdzeni. Nic dziwnego skoro w gąszczu nowych przepisów mogli po prostu nie doczytać, że składek płacić nie trzeba lub nawet nie można. Odkręcić się jednak sytuacji nie da. Niestety złożenie korekty w tym przypadku czy też zadeklarowanie, że wpłata za marzec dotyczy innego miesiąca, jest niemożliwe. Każda wpłata będzie w pierwszej kolejności zaliczana za najstarsze i bieżące zobowiązanie. Nie wydaje się też możliwe ubieganie się o zwrot nadpłaty, ta bowiem nie powstała. 

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek RDZ i jednocześnie opłacili składki za marzec, nie mają ruchu i muszą czekać na dalsze decyzje i przepisy z nadzieją, że zostaną one zmienione. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku byłaby zmiana zapisu w tarczy i wykreślenie sformułowania, że składki nie będą umorzone, jeśli zostały wcześniej opłacone.  

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów