0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wniosek o zwolnienie ze składek możesz złożyć tylko do 30 czerwca!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z umorzenia składek, mają mało czasu na dokonanie odpowiednich formalności. ZUS niedawno przypominał, że przedsiębiorcy z branż określonych Tarczą antykryzysową mogą jeszcze wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2020 roku oraz styczeń–kwiecień 2021 roku, składając wniosek o zwolnienie ze składek.

Kto może złożyć wniosek o zwolnienie ze składek?

O zwolnienie ze składek mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. Aby skorzystać z tego zwolnienia, płatnik musi spełnić następujące warunki:

  • rodzaj przeważającej działalności na 31 marca 2021 roku musi być oznaczony kodem PKD wymienionym w Tarczy antykryzysowej;
  • przychód z tej działalności uzyskany w jednym z dwóch miesięcy przed tym, w którym przedsiębiorca złożył wniosek, był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, lub w lutym 2020 roku, lub we wrześniu 2020 roku;
  • przedsiębiorca był zgłoszony w ZUS-ie jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 roku;
  • do 30 czerwca 2021 roku płatnik przekaże deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za okres, za który występuje o zwolnienie z opłacania składek, chyba że jest zwolniony z obowiązku ich składania.

Wniosek o zwolnienie ze składek

Od 4 maja 2021 roku  do 30 czerwca 2021 roku  w ramach Tarczy 9.0. można składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku. Wniosek o zwolnienie ze składek RZD-B7 można złożyć tylko przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

„Wnioski składamy tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS w nieprzekraczalnym terminie tj. do 30 czerwca br. Zostało więc niewiele czasu na złożenie wniosku. […] Firmy, które mają obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, również do 30 czerwca powinny dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień” – mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Wniosek o zwolnienie ze składek  RZD-B7 należy złożyć przez PUE do północy 30 czerwca 2021 roku.

W ramach Tarczy antykryzysowej ZUS do tej pory udzielił wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł, w tym świadczenia postojowe oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek. To zdecydowanie duża pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych przez COVID-19. Co ważne, osoby, które nie skorzystały z tej pomocy, mają mało czasu na złożenie odpowiedniego wniosku.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów