0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowa Tarcza antykryzysowa – zwolnienie ze składki ZUS, postojowe za grudzień 2021!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dla przedsiębiorców objętych aktualnie obostrzeniami związanymi z COVID-19 rząd przygotował już nową Tarczę antykryzysową. 21 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie regulujące zasady udzielania pomocy. Do kogo skierowana jest nowa Tarcza antykryzysowa? Jaką pomoc otrzymają osoby prowadzące działalność?

Nowa Tarcza antykryzysowa – kto z niej skorzysta?

Nowa Tarcza jest skierowana do branż, które aktualnie muszą dostosować się do utrudnień związanych z grudniowymi obostrzeniami. Co istotne, firmy te powinny na 31 marca 2021 roku prowadzić przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną jednym z wymienionych kodów PKD:

  • 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje);
  • 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni;
  • 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

„Przygotowaliśmy kolejny pakiet osłonowy dla polskiej gospodarki. Wspiera on trzy sektory, które od połowy grudnia funkcjonują w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego.  Jestem przekonany, że wprowadzone rozwiązania realnie pomogą polskim firmom i ich pracownikom” – Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii.

Oferowana pomoc: zwolnienie z ZUS, postojowe, dotacja

Przedsiębiorcy, którzy spełniają wspomniane warunki (PKD), będą mogli ubiegać się o:

  • świadczenie postojowe, którego wysokość wynosi 2080 zł. Otrzyma się je przy spadku przychodu w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego;
  • jednokrotną dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Maksymalna wysokość dotacji to 5000 zł i udzielać jej będzie starosta. Prawo do skorzystania z tej formy pomocy przysługiwać będzie mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy w przypadku, gdy przychód uzyskany w grudniu 2021 roku był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym;
  • zwolnienia ze składek ZUS za grudzień 2021 roku otrzyma się przy spadku przychodu w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego.

Ważny jest termin składania wniosków

Rozporządzenie reguluje terminy, w jakich można składać wnioski o otrzymanie pomocy i tak wnioski o przyznanie:

  • zwolnienia z płacenia ZUS będzie można składać od 17 stycznia do 28 lutego 2022 roku;
  • dotacji będzie można składać od 1 stycznia do 15 kwietnia 2022 roku; 
  • postojowego będzie można składać od 17 stycznia 2022 roku, ale nie jest to ograniczone żadnym terminem końcowym.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z pomocy, musi zatem pamiętać o tych terminach.

Tym razem przedsiębiorcy, których dotknęły grudniowe obostrzenia, nie musieli długo czekać na uchwalenie przepisów, które mają ich wesprzeć w czasie zmniejszonej aktywności spowodowanej obostrzeniami. Jednak nowa Tarcza antykryzysowa jest skierowana tym razem do bardzo wąskiego grona przedsiębiorców, więc czas pokaże, czy taka pomoc będzie wystarczająca.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów