0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ulga wyrównawcza - preferencja podatkowa, która zwiększa grono beneficjentów Polskiego Ładu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów zapowiedziało nową preferencję podatkową, której celem jest zwiększenie grona beneficjentów reformy Polskiego Ładu. Ulga wyrównawcza zgodnie z założeniami ma obowiązywać w zeznaniach rocznych za 2022 rok. Sprawdziliśmy, kto z niej skorzysta!

Czym jest ulga wyrównawcza? 

21 stycznia 2021 roku Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nową, uniwersalną preferencję podatkową jaką jest ulga wyrównawcza.

Ulga wyrównawcza będzie przysługiwać podatnikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecania, nauczycielom akademickim, rencistom i emerytom, których przychody miesięczne w 2022 roku nie przekroczą 12 800 zł, co daje kwotę “na rękę” 8 521,81 zł. Ulga będzie miała zastosowanie dla rozliczeń składanych w 2023 roku, a więc w zeznaniach rocznych za 2022 rok.

Z ulgi będą mogły skorzystać wspomniane grupy, jeśli w stosunku do 2021 roku stracą oni na skutek reformy jaką wprowadził Polski Ład, wówczas ta różnica zostanie im zwrócona.

Przykład

Pani Anna jest nauczycielem zatrudnionym na umowie o pracę. Jej wynagrodzenie w 2022 roku pozostaje niezmienne w stosunku do 2021 roku, wynosi ono 2500 zł netto. Na skutek reformy Pani Anna w 2022 roku zarobiła o 500 zł mniej, aniżeli w roku 2021. Czy ma prawo do zastosowania ulgi wyrównawczej?

Tak, Pani Anna ma prawo do zastosowania ulgi wyrównawczej, tym samym w momencie rozliczenia rocznego za 2022 rok otrzyma ona różnicę o jaką jest stratna, czyli 500 zł.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów zaproponowana ulga nie jest rekompensatą za negatywne skutki Polskiego Ładu, lecz jest to rozwiązanie, które ma zwiększyć grono podatników, którzy zyskają na reformie rządowej.

Co ważne, resort finansów podkreśla, że zasady stosowania ulgi będą jednolite dla wszystkich uprawnionych grup, które będą miały prawo do jej odliczenia.

Proces legislacyjny w zakresie ulgi wyrównawczej

Ulga wyrównawcza nie będzie poddana konsultacjom społecznym, jej proces legislacyjny ma zostać przyśpieszony, bowiem będzie ona procedowana jako inicjatywa poselska. Ustawa, która wprowadzi w życie ulgę wyrównawczą ma zostać skierowana do Sejmu, którego najbliższe obrady planowane są na 26-27 stycznia 2022.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów