0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-02-03

Artykuły:

Minimalna roczna składka zdrowotna przy założeniu firmy w trakcie roku

Ile wynosi minimalna roczna składka zdrowotna jeżeli rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku?

3 lutego 2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przy likwidacji działalności

Zlikwidowałeś działalność na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych w trakcie roku? Zastanawiasz się jak dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej? Sprawdź, jak przeprowadzić roczne rozliczenie składki zdrowotnej przy likwidacji działalności!

3 lutego 2023

Jak obliczać wynagrodzenie postojowe, nocne i za czas zwolnienia od pracy?

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie według zasad ustalonych w umowie o pracę. Jak obliczać wynagrodzenie postojowe, jak za pracę w nocy a jak za czas zwolnienia od pracy? O czym pamiętać, aby poprawnie wyliczyć pensje pracowników? Sprawdź!

3 lutego 2023

Składka zdrowotna bez dopłaty na ryczałcie ewidencjonowanym

Czy mogę płacić składkę na podstawie przychodu z zeszłego roku aby wyszła mi roczna składka zdrowotna bez dopłaty?

3 lutego 2023

Kwota wolna od podatku pracownika - jak wpływa na wynagrodzenie?

Przy wyliczaniu wynagrodzenia dla pracownika należy uwzględnić wiele różnych składników. Jednym z nich jest kwota wolna od podatku pracownika. Czy należy składać oświadczenie o jej niestosowaniu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

3 lutego 2023

Zasiłki w pracy tymczasowej za granicą - kiedy się należą?

Podejmując się pracy tymczasowej za granicą warto wiedzieć, czy przysługuje nam ubezpieczenie społeczne. Czy możemy liczyć na zasiłki w pracy tymczasowej za granicą? Co się dzieje, gdy praca tymczasowa za granicą jest przerywana? Przeczytaj nasz artykuł!

3 lutego 2023

Rachunek uśpiony i nieaktywny – czym jest i kto może uzyskać z niego wypłatę?

Rachunek uśpiony w praktyce oznacza takie rachunki bankowe, które podlegają wygaszeniu z powodu śmierci lub braku obrotów na rachunku przez określony czas. Kiedy bank ma prawo do uśpienia rachunku bankowego? Jak wypłacić z niego środki? Odpowiadamy!

3 lutego 2023

Przekazanie przedsiębiorstwa – obowiązki względem pracowników

Czy jako pracodawca wiesz, jakie czynniki musisz spełnić zanim nastąpi przekazanie przedsiębiorstwa? Samo przekazanie obejmuje nie tylko substrat materialny, ale także pracowników. Warto pomyśleć o tym wcześniej. W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi!

3 lutego 2023

Jurysdykcja krajowa w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Co do zasady postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi sąd właściwy dla siedziby dłużnika. Czy w tym przypadku ma zastosowanie jurysdykcja krajowa? Przedstawiamy, jak ustalić właściwość jurysdykcji krajowej w postępowaniu restrukturyzacyjnym!

3 lutego 2023

Rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym - darmowy wzór do pobrania

Biuro rachunkowe lub też klient biura rachunkowego może złożyć pismo o rozwiązanie umowy na świadczenie usług księgowych. Przeczytaj w artykule, jak wygląda rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym oraz pobierz darmowy wzór w formacie PDF bądź DOCX!

3 lutego 2023

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej - jak rozliczyć?

Spółka jawna może posiadać własny majątek, który jest niezależny od majątku osobistego wspólników. W artykule omówimy, czy wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólnika rodzi konsekwencje na gruncie podatku dochodowego!

3 lutego 2023

Prosta spółka akcyjna - czy ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Podmioty dokonujące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinni dokonywać ewidencji takiej transakcji na kasie fiskalnej. Przeczytaj, czy prosta spółka akcyjna zobowiązana jest do posiadania kasy fiskalnej!

3 lutego 2023

Dodatek za godziny nocne a wynagrodzenie urlopowe

Czy wypłacony dodatek za godziny nocne ma wpływ na wysokość wynagrodzenia urlopowego pracownika? Owszem ma - tak więc jak należy poprawnie obliczyć wysokość wynagrodzenia urlopowego z uwzględnieniem składników zmiennych wynagrodzenia? Sprawdź sam!

3 lutego 2023

Faktury kosztowe na przełomie roku – rozliczenie w PIT, CIT i VAT

Faktury kosztowe na przełomie roku potrafią być problematyczne. Jak rozliczyć podatek VAT od faktury? W jaki sposób ująć je w KPiR lub w księgach rachunkowych? Dowiedz się więcej na temat rozliczenia faktur kosztowych na gruncie PIT, CIT i VAT!

3 lutego 2023

Darowizna mieszkania - czy należy zgłosić ją do urzędu?

Nieodpłatne przekazanie mieszkania to darowizna, która niesie za sobą określone skutki. W jakiej formie powinna zostać dokonana darowizna mieszkania? Z jakimi kosztami i dodatkowymi obowiązkami się to wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

3 lutego 2023

PIT 38 – zeznanie roczne od zysków kapitałowych

Przedsiębiorcy, którzy uzyskują zyski kapitałowe, zobowiązani są do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym do złożenia zeznania rocznego na formularzu PIT 38. Dowiedź się z artykułu jak wypełnić PIT 38 oraz w jaki sposób można go złożyć!

3 lutego 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów